do ministra zdrowia
w sprawie refundacji leku na bąblowicę
Zgłaszający: Bartosz Romowicz
Data wpływu: 20-11-2023
Pani Minister!
W każdym roku w Polsce kilkadziesiąt osób zachorowuje na bąblowicę wątroby. Z danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w 2022 roku na bąblowicę zachorowało 45 osób. W 2021 roku 26 osób, zaś w 2020 roku 18 osób. Jak podaje KRUS na stronie gov.pl, choroba jest przenoszona na ludzi przez zwierzęta. Larwy tasiemca z rodzaju Echinococcus, którego jaja mogą znajdować się w kale zakażonych lisów, psów i kotów, dostają się do organizmu człowieka po zjedzeniu nieumytych jagód, borówek i poziomek. Z najnowszych danych Polskiej Akademii Nauk wynika, że najwięcej zarażonych zwierząt jest na Podkarpaciu oraz Warmii i Mazurach.
Larwa Echinococcus multilocularis najczęściej rozwija się u człowieka w wątrobie, a czasami również w mózgu. Bezobjawowy przebieg alwekokozy może trwać od 5 do nawet 15 lat. Objawami choroby są: powiększona wątroba i śledziona oraz wodobrzusze, a rzadko także wzmożone ciśnienie wewnątrzczaszkowe i odruchy padaczkowe. Jedynie 5-25 proc. chorych na alweokokozę ma szansę przeżyć czas 10 lat od momentu jej wykrycia. Leczenie choroby zwiększa szanse przeżycia pacjenta do około 80 proc. i sprowadza się do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych oraz podawania leków nieprzerwanie od 3 do 24 miesięcy.
W leczeniu tej choroby stosowany jest lek o nazwie handlowej Zentel. Kuracja lekiem trwa minimum 2 lata, a sam lek nie jest refundowany. Z rozpoznania rynku farmaceutycznego dowiadujemy się, że dzienny koszt kuracji to około 28 złotych, zaś co najmniej dwuletnia kuracja kosztuje prawie 21 tysięcy złotych.
Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2022 r. poz. 1339, z późn. zm.) oraz art. 191 Regulaminu Sejmu RP przyjętego uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. (t.j. M.P. z 2022 r. poz. 990 i 1092) proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Dlaczego minister zdrowia nie obejmuje leku na bąblowicę refundacją?
2. Czy w najbliższym czasie minister zdrowia zamierza objąć refundacją lek na bąblowicę? Jeśli tak, to od kiedy? Jeśli nie, to proszę o wskazanie przyczyn.
Z poważaniem
Bartosz Romowicz
Poseł na Sejm RP