do ministra aktywów państwowych, ministra funduszy i polityki regionalnej, ministra przemysłu, ministra rozwoju i technologii
w sprawie zwolnień grupowych w FCA Powertrain w Bielsku-Białej
Zgłaszający: Adrian Zandberg
Data wpływu: 24-01-2024
Szanowni Państwo Ministrowie,
do naszych biur poselskich zwrócili się związkowcy zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Metalowcy, zaniepokojeni zamiarem przeprowadzenia zwolnień grupowych w dotychczasowym zakładzie FCA Powertrain sp. z o.o. w Bielsku-Białej, którzy zwrócili się do ministerstw z pismem dn. 10 stycznia 2024 r., na które dotychczas nie otrzymali odpowiedzi.
Jak wskazuje w swoim piśmie związek: „Tysiące miejsc pracy zależą od wyrażenia woli przez ministerstwo o utrzymaniu strefy ekonomicznej w Bielsku-Białej oraz od decyzji właściciela terenu, czyli Stellantis (Fiat Auto Poland). Historycznie przemysłowy charakter lokalizacji inwestycyjnych na terenie Bielska-Białej, tradycje przemysłowe regionu, a w szczególności firm z sektora motoryzacyjnego i lotniczego, dają podstawę do podjęcia działań dla stworzenia oferty inwestycyjnej. Utworzenie odpowiedniego obszaru gospodarczego na terenie Stellantis (Fiat Auto Poland) - FCA Powertrain sp. z o.o. w likwidacji w Bielsku-Białej pozwoli na utworzenie nowych miejsc pracy w zastępstwie traconych przez zaprzestanie działalności”.
W związku z powyższym, na prośbę związkowców i pracowników zaniepokojonych wizją zwolnień grupowych, zwracamy się do Państwa z wnioskiem o podjęcie wspólnych działań ze Stellantis (Fiat Auto Poland) i bezzwłoczne rozpoczęcie rozmów w sprawie statusu terenu dla realizacji najmu długoterminowego istniejących podmiotów na tym terenie i skutecznego zabezpieczenia miejsc pracy.
Potencjalny odpływ kilkunastu tysięcy miejsc z lokalnego rynku pracy (Bielsko-Biała to 170-tysięczne miasto) będzie miało katastrofalne skutki zarówno dla rodzin i ich budżetów domowych, jak i dla budżetu samorządu lokalnego. Likwidacja strefy ekonomicznej do końca 2026 r. z jednoczesnym ryzykiem przekształcenia tego terenu i konieczności relokacji firm jest zbyt dużą odpowiedzialnością, aby samorząd pozostawiony został bez wsparcia przy podejmowaniu decyzji. Pozostawienie własności terenu, na którym operuje strefa ekonomiczna podległa ministerstwu, w rękach prywatnych zamiast w zarządzaniu Skarbu Państwa było wielkim niedopatrzeniem poprzednich rządów. Obecnie utrudnia to dialog i podejmowanie skutecznych decyzji.
To ostatni moment, aby rząd włączył się w rozmowy pomiędzy stroną społeczną (organizacjami związkowymi działającymi na terenie spółek przy ul. Grażyńskiego 141 w Bielsku-Białej), zarządami spółek wynajmujących powierzchnie na tym terenie od obecnego najemcy, samorządem, właścicielem terenu Stellantis (Fiat Auto Poland) a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Oczekujemy powołania grupy roboczej do podjęcia dialogu z uwzględnieniem wszystkich stron i wypracowania najbezpieczniejszego rozwiązania oraz utrzymania dotychczasowych miejsc pracy.
Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1799) proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
Proszę o odpowiedź w terminie określonym ustawą.