do ministra cyfryzacji
w sprawie "białych plam NGA" na terenie Zagłębia Miedziowego (powiat głogowski i polkowicki)
Zgłaszający: Łukasz Horbatowski
Data wpływu: 30-01-2024
Szanowny Panie Ministrze,
z uwagi na liczne interweniowanie w tej sprawie mieszkańców regionu Zagłębia Miedziowego zwracam się z prośbą o podjęcie działania ws. pominiętych miejscowości (obszarów wiejskich) w inwestycjach polegających na „wyeliminowaniu terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach“ realizowanych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, którego beneficjentem na terenie Zagłębia Miedziowego była m.in. firma Fibee I sp. z o.o.
W efekcie tej inwestycji znaczna część mieszkańców zyskała możliwość podłączenia do światłowodu, ale niestety – znaczna część nie, co podzieliło mieszkańców jednego regionu. Trudno jest zrozumieć, czym kierowano się podczas wyboru poszczególnych adresów. Zdarza się nawet, że część mieszkańców tej samej miejscowości została podłączona, a druga część – nie (przykład: 67-240 Kotla, gm. Kotla, 59-180 Gaworzyce, gm. Gaworzyce).
W trudniejszej jednak sytuacji są mieszkańcy miejscowości, których w ogóle nie wzięto pod uwagę – przykładem są tutaj miejscowości: Grochowice, Skidniów, Pękoszów, Dorzecze, Krążkówko, Zaszków, Ceber (wszystkie zlokalizowane w gminie Kotla – kod pocztowy 67-240 Kotla) i zupełnie odosobniony przypadek – miejscowość Mieszków w gminie Gaworzyce (59-180 Gaworzyce), która jako jedyna nie została ujęta w tej gminie, a ze względu na położenie na styku województw dolnośląskiego i lubuskiego mało prawdopodobne jest, że któryś z beneficjentów (czy jakikolwiek operator) weźmie jedną miejscowość pod uwagę.
Miejscowości pominięte w ten sposób w tak znaczących (i kosztownych) inwestycjach są w tej chwili na straconej pozycji. Mieszkańcy tych miejscowości czują się nierówno traktowani, tym bardziej że właśnie w takich miejscowościach Internet jest dzisiaj najbardziej potrzebny. Wymienione wyżej miejscowości ze względu na ich położenie (otoczone lasami lub jak Mieszków z anteną, która owszem rozsyła sygnał sieci komórkowej, ale nie dla mieszkańców samej wsi) charakteryzuje bardzo słaby zasięg telefonii komórkowej. Tutaj trudno jest czasem nawiązać połączenie telefoniczne, co w wielu przypadkach może wpływać nawet na zagrożenie życia (kłopot z połączeniem przy wzywaniu karetki pogotowia ratunkowego czy pomoc w przypadku, kiedy chce się kogoś nawigować), ale istotne są także inne czynniki – edukacja zdalna, praca zdalna, kontakt z kulturą i rozrywką. Niezrozumiałe jest pomijanie tych miejscowości w tak ważnych dla rozwoju inwestycjach.
Powinniśmy nasze działania kierować na jak najskuteczniejsze wyeliminowanie sytuacji wykluczenia cyfrowego w Polsce. Jakże dziwne jest, że taka sytuacja ma miejsce nawet na terenie Zagłębia Miedziowego.
Zwracam uwagę na problem i wnoszę o ustosunkowanie się do niniejszej interpelacji, a także propozycje rozwiązań dla mieszkańców ww. miejscowości oraz innych miejscowości regionu Zagłębia Miedziowego znajdujących się w podobnej sytuacji.
Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby nadzorowanie po stronie Ministerstwa Cyfryzacji – już na etapie składania wniosków lub jeszcze wcześniej – by takie „białe plamy“ były ujmowane w projektach lub nawet dokładane po weryfikacji wniosków, nawet mimo niskiej „opłacalności“.
Dla mieszkańców takich miejscowości ma to ogromne znaczenie – i to w każdej dziedzinie życia, począwszy od umożliwienia nauki, pracy zdalnej czy właśnie sytuacji związanych z zagrożeniem zdrowia i życia.
W nawiązaniu do opisanej wyżej sytuacji pozwolę sobie zadać kilka pytań:
Z wyrazami szacunku
Łukasz Horbatowski
Poseł na Sejm RP