Interpelacja nr 1390

do ministra klimatu i środowiska, ministra zdrowia

w sprawie jednorazowych e-papierosów smakowych

Zgłaszający: Aleksander Miszalski

Data wpływu: 07-02-2024

Szanowna Pani Minister,

jak informują media Małopolskie Towarzystwo Oświatowe wystąpiło do rzecznika praw dziecka z apelem o szybką interwencję w sprawie korzystania przez osoby nieletnie z różnego rodzaju urządzeń dostarczających nikotynę. W ubiegłym tygodniu Centrum Monitorowania Rynku oraz Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych udostępniły dane, z których wynika m.in., że w 2023 r. w Polsce sprzedano 100 mln jednorazowych e-papierosów.

Jak wynika z tych danych, w ostatnich latach popularność używania jednorazowych e-papierosów, w szczególności tych smakowych, znacząco wzrosła. Są one ogólnodostępne i pomimo, że ich sprzedaż osobom niepełnoletnim jest niedozwolona, często korzystają z nich właśnie osoby młode. Zwracają na to uwagę również nauczyciele, którzy dostrzegają intensyfikację tego zjawiska pośród uczniów swoich szkół.

Biorąc pod uwagę fakt, że tego rodzaju e-papierosy, jako wyroby zawierające nikotynę, stanowią zagrożenie dla zdrowia użytkowników, w tym powodując niebezpieczeństwo szybkiego uzależnienia się od ich używania, zwracam się do Pani Minister z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy Ministerstwo Zdrowia dysponuje badaniami dokumentującymi wpływ jednorazowych e-papierosów smakowych na zdrowie ich użytkowników?
  2. Czy Ministerstwo Zdrowia prowadzi analizy dotyczące zjawiska powiększania się użytkowników jednorazowych e-papierosów smakowych przez osoby niepełnoletnie?
  3. Czy Ministerstwo Zdrowia prowadzi działania w zakresie opracowania dodatkowych regulacji prawnych mających na celu zredukowanie zjawiska korzystania przez osoby niepełnoletnie z jednorazowych e-papierosów smakowych?
  4. Czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska dysponuje badaniami dotyczącymi wpływu korzystania z jednorazowych e-papierosów na środowisko, w szczególności w związku z faktem, iż tego rodzaju urządzenia są wyposażone w jednorazowe baterie oraz wynikające z funkcji tych urządzeń zjawisko generowania tzw. elektrośmieci?

W przypadku odpowiedzi twierdzącej, na którekolwiek z powyższych pytań, zwracam się z uprzejmą prośbą o udostępnienie Sejmowi stosownych danych w tym zakresie.

Z wyrazami szacunku

Aleksander Miszalski