do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
w sprawie utrzymania ciągłości orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
Zgłaszający: Stanisław Tomczyszyn
Data wpływu: 12-02-2024
Szanowna Pani Ministro,
działając na rzecz społeczeństwa, spotykam się z wieloma problemami dotyczącymi chorób fizycznych utrudniających prowadzenie swobodnego trybu życia. W związku z powyższym zwracam Pani uwagę na problemy związane z utrzymaniem ciągłości orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności oraz konsekwencji braku ciągłości.
Bieżące przepisy o możliwości wystąpienia o ww. orzeczenia – rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2021 r. poz. 857, obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, dalej: „rozporządzenie”), gdzie wskazano, co następuje:
„§ 15. 1. Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić z wnioskiem, o którym mowa w § 6 ust. 1, o wydanie orzeczenia o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia”.
W celu wydania orzeczenia lub jego odwołania rozporządzenie określa szereg wytycznych do prawidłowego przeprowadzenia procedury weryfikacyjnej. Pod uwagę bierze się przede wszystkim odpowiedni skład komisji, kompetencje jej członków, a także miejsce i jego warunki.
Jednocześnie rozporządzenie nie określa maksymalnego terminu wydania orzeczenia przez odpowiedni organ, co biorąc pod uwagę mnogość składanych wniosków, często powoduje niezachowanie ciągłości orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dla osoby zainteresowanej.
Proszę Panią Ministrę o interwencję w celu zapewnienia należytej opieki osobom ze stwierdzoną niepełnosprawnością lub stopniem niepełnosprawności. Zdecydowanie należy zmienić zapisy określające termin ubiegania się o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, wydłużając go oraz określając termin, w jakim odpowiedni organ powinien wydać decyzję. Zmiany te spowodują spadek liczby osób, które nie utrzymywały ciągłości orzeczeń, a tym samym borykały się z problemami natury administracyjnej, kiedy brak ciągłości orzeczeń dyskwalifikował je do ubiegania się o udostępnioną przez rząd RP pomoc osobom niepełnosprawnym.
Nadto należy wziąć pod uwagę potrzebę utworzenia w ministerstwie wydziału ds. nadzoru orzekania. Aktualnie nie ma nadzoru nad orzeczeniami ze strony rządowej, funkcjonują jedynie wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, które są organem II instancji, właściwym do rozpatrywania odwołań od orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydawanych przez powiatowe i miejskie zespoły orzekające działające na terenie województwa. Wojewódzki zespół nie rozpatruje wniosków o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, jak również nie wydaje legitymacji osoby niepełnosprawnej ani kart parkingowych.
W związku z powyższym proszę o informację w przedmiotowej tematyce:
1. Czy wprowadzone zostaną zmiany w treści rozporządzenia, tak aby realnie odzwierciedlały potrzeby osób niepełnosprawnych lub z niepełnosprawnościami, zwłaszcza w formie przedłużenia terminu ubiegania się o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności?
2. W jaki sposób kontrolowane są wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności? Czy są one zobligowane do przesyłania dokumentu w formie sprawozdania z działalności?
Z poważaniem
Stanisław Tomczyszyn
Poseł na Sejm RP