Interpelacja nr 1448

do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

w sprawie środków z Funduszu Solidarnościowego na asystencję dla osób z niepełnosprawnością

Zgłaszający: Marcelina Zawisza

Data wpływu: 13-02-2024

Szanowna Pani Ministro,

po poprzedniej ekipie rządzącej Prawa i Sprawiedliwości odziedziczyliśmy problemy dotyczące dysponowania środkami Funduszu Solidarnościowego – w tym także środkami na asystencję osobistą dla osób z niepełnosprawnościami.

Do mojego opolskiego biura poselskiego zgłosiły się zaniepokojone mamy dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W Opolu na rok 2023 było dostępne 100 miejsc dla osób wymagających asystencji osobistej – realizowała to zadanie ze środków Funduszu Solidarnościowego fundacja FlexiMind. Na taką asystencję w ubiegłym roku mogło liczyć około dwadzieścioro rodzin dzieci z niepełnosprawnością. Cała pula miejsc została wykorzystana, a na liście rezerwowej czekało około 20 rodzin.

W roku 2024 to zadanie przejęła w Opolu fundacja Przemijanie. Ze względu na niedobór środków z FS dostępne jest 49 miejsc, w tym około 10 dla dzieci. Zapotrzebowanie szacowane jest na 160 miejsc, w tym około 30 dzieci.

Nietrudno zauważyć, że skala tego typu wsparcia w Opolu zmieniła się na niekorzyść. Z sytuacji w 2023 r., gdzie wsparcie otrzymywało 8/10 wnioskujących doszliśmy do stanu, gdzie 7/10 tego wsparcia może nie otrzymać.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jaka była liczba dostępnych miejsc w programach asystencji dla osób z niepełnosprawnościami finansowanych z Funduszu Solidarnościowego w podziale na województwa w roku 2023 i jaka jest liczba tych miejsc w 2024? Jaka część tego wsparcia trafia na potrzeby osób poniżej 18 r.ż. i ich rodzin?

2. Czy w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej trwają prace dotyczące poszerzenia dostępności asystencji dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin? Kiedy zostaną ukończone i kiedy można spodziewać się skierowania do samorządów dodatkowych środków na ten cel?