Interpelacja nr 1734

do ministra rozwoju i technologii

w sprawie wdrożenia rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Zgłaszający: Aleksander Miszalski

Data wpływu: 22-02-2024

Szanowny Panie Ministrze,

1 kwietnia br. wejdą w życie przepisy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z § 40 ust. 1 zmienionego rozporządzenia: Plac zabaw dla dzieci dostępny również dla osób ze szczególnymi potrzebami wykonuje się w przypadku budowy jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym liczba mieszkań przekracza 20, a także w przypadku budowy zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w którym liczba mieszkań przekracza 20, przy czym co najmniej 30% powierzchni placu zabaw dla dzieci znajduje się na terenie biologicznie czynnym.

Zgodnie z § 40 ust. 14 pkt 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: W przypadku budowy jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym liczba mieszkań przekracza 20, dopuszcza się: niewykonanie placu zabaw dla dzieci, gdy w odległości do 750 m, liczonej jako droga dojścia ogólnodostępną trasą dla pieszych, od granicy działki, na której znajduje się budynek, istnieje publicznie dostępny plac zabaw dla dzieci.

Zmienione rozporządzenie nie określa definicji „publicznie dostępnego placu zabaw dla dzieci“. W § 1 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego znalazła się natomiast definicja legalna pojęcia „publicznie dostępny plac“. Nie ma jednak pewności, czy również w przypadku placów zabaw znajduje ona zastosowanie. Ponadto, rozporządzenie nie wskazuje również sposobu klasyfikacji istniejących placów ze względu na to, w jakim zakresie mają być one dostosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami.

W związku z powyższym proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Czy definicja legalna „publicznie dostępnego placu“ zawarta w ww. rozporządzeniu jest właściwa również względem pojęcia „publicznie dostępnego placu zabaw“?
  2. Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie okaże się przecząca, kto i na jakiej podstawie będzie miał obowiązek zweryfikować, że dany, istniejący już plac zabaw spełnia wymogi § 40 ust. 14 pkt 1 rozporządzenia?
  3. Czy planowane jest wydanie wytycznych lub nowelizacja przedmiotowego rozporządzenia w zakresie dookreślenia warunków spełniających wymóg dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie ww. regulacji dotyczącej placów zabaw?

Z wyrazami szacunku

Aleksander Miszalski