Interpelacja nr 1774

do ministra obrony narodowej

w sprawie zakazu fotografowania wybranych obiektów, w tym infrastruktury transportowej

Zgłaszający: Paulina Matysiak

Data wpływu: 26-02-2024

Szanowny Panie Ministrze,

kontrowersje nadal wzbudzają nowe przepisy dotyczące zakazu fotografowania wybranych obiektów, a zwłaszcza infrastruktury transportowej, które zostaną oznaczone stosownym znakiem. To szczególnie uderza w miłośników kolei, którym możliwość realizowania swoich pasji zostanie znacznie ograniczona. Pozostaje również otwarte pytanie, czy egzekwowanie zakazu będzie w pełni możliwe, np. na zatłoczonych dworach, przez które przewijają się miliony pasażerów i nierzadko robią wtedy zdjęcia lub kręcą filmy różnego rodzaju. Wątpliwe jest uzasadnienie ochrony tych obiektów przed szpiegostwem, kiedy już teraz mnóstwo zdjęć i filmów, na których są uwiecznione, są publicznie i bez trudu dostępne.

Pragnę zatem zwrócić uwagę na zbyt nadgorliwe podejście do kwestii zakazu fotografowania obiektów kolejowych, co doprowadza de facto do powrotu do obostrzeń, które obowiązywały w czasach PRL. Zdaniem ekspertów i tak nie poprawi to bezpieczeństwa naszego kraju, lecz narazi zwykłych obywateli na nieprzyjemności. Warto zatem pod tym kątem zweryfikować listę obiektów kolejowych, które mają być objęte takim zakazem.

Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1339), proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Które obiekty infrastruktury transportowej będą objęte zakazem fotografowania? Czy wśród nich będą wszystkie dworce oraz linie kolejowe?
  2. Czy dworce i linie kolejowe zostaną wyłączone z zakazu fotografowania?
  3. Od jakich czynników będzie zależeć umieszczenie tabliczki z zakazem fotografowania przy obiektach kolejowych?

Z wyrazami szacunku

Paulina Matysiak
Posłanka na Sejm RP