do ministra kultury i dziedzictwa narodowego
w sprawie realizacji inwestycji A.2.5.1 w ramach KPO w trzech instytucjach
Zgłaszający: Piotr Gliński
Data wpływu: 06-03-2024
Warszawa, 6.03.2024
Szanowny Panie Ministrze!
Na podstawie ustawy z dn. 9.05.1996 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 1339) o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w związku ze zmianą decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego ppłk. Bartłomieja Sienkiewicza dotyczącą realizacji inwestycji A.2.5.1. w ramach KPO, skutkującą m.in. marnotrawstwem środków publicznych na kwotę co najmniej 1,5 mln zł, proszę o udzielenie następujących wyjaśnień.
30 marca 2023 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał z czterema instytucjami (zwanymi jednostkami wspierającymi) – Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, Instytutem Teatralnym, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Narodowym Instytutem Muzealnictwa (dawniej Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów) – porozumienie w sprawie powierzenia realizacji inwestycji A.2.5.1 Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju objętej Krajowym Planem Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Dokument ten przewidywał udzielenie jednostkom wspierającym dotacji celowych na obsługę administracyjną zadania. Środki te instytucje miały przeznaczyć na zatrudnienie specjalistów oraz zakup urządzeń i oprogramowania niezbędnych do właściwej obsługi inwestycji.
Środki te zostały przeznaczone dla ww. instytucji zarówno w roku 2023 (dla 3 instytucji – Instytut Teatralny, CSW i Narodowy Instytut Muzealnictwa - łącznie 1 191 690 zł), jak też w roku 2024 (dla 3 instytucji - 911 000 zł). Łącznie 2 202 690 zł.
W dniu 31 stycznia 2024 r. Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podjął decyzję o rozwiązaniu porozumienia z jednostkami wspierającymi, przedkładając im do podpisania dokument o „zgodnym oświadczeniu o rozwiązaniu porozumienia”. Rozwiązanie dotyczyło trzech instytucji - CSW Zamek Ujazdowski (sektor Sztuk Wizualnych), IT (Teatr i Kultura Ludowa) i NIM (Muzealnictwo). W związku z tym NIMiT został jedyną jednostką wspierającą inwestycji A.2.5.1.
W związku z powyższym proszę o oddzielne, precyzyjne odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziło w tej sprawie konsultacje środowiskowe? Jeśli tak – proszę o informację, z kim konsultowano zmianę jednostek wspierających. W jakim trybie przeprowadzono konsultacje? Jakimi kryteriami posłużyło się ministerstwo przy wyborze konsultantów?
2. Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziło ocenę skutków finansowych likwidacji roli trzech jednostek wspierających? Jeśli tak – proszę o przedstawienie wniosków i opinii departamentów merytorycznych oraz Departamentu Finansowego w tej sprawie.
3. Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziło ocenę skutków społecznych przeniesienia sektorowych działań inwestycji A2.5.1 w obszarze teatru, muzealnictwa i sztuk wizualnych do instytutu zajmującego się, zgodnie ze swoim statutem, muzyką i tańcem? Jeśli tak – proszę o informację, ilu specjalistów w zakresie muzealnictwa, teatru, sztuk wizualnych zatrudnia Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w celu zapewnienia właściwej opieki merytorycznej i obsługi wnioskodawców?
4. Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku z odstąpieniem od porozumienia z jednostkami wspierającymi, samodzielnie powołuje komitety sterujące odpowiedzialne za ocenę merytoryczną wniosków o granty i stypendia w ramach inwestycji A.2.5.1 w sektorach muzealnictwa, teatru i sztuk wizualnych? Jeśli tak – proszę o informację, czy uzyskano na takie działanie zgodę Komisji Europejskiej – wymaganą na etapie zatwierdzania inwestycji. Jeśli nie – proszę o przedstawienie informacji, kto powołuje komitety sterujące w tych sektorach oraz jakimi kompetencjami w tym zakresie legitymuje się ta osoba.
5. Czy MKiDN zamawiało ekspertyzy (lub przygotowało je wewnątrz resortu) dotyczące ww. decyzji, uzasadniające jej podjęcie? Jeżeli tak, proszę o ich udostępnienie.
6. Jak wysokie są straty w środkach publicznych (np. przekazanych już i wydatkowanych w IT, IM i CSW) poniesione przez MKiDN w związku z podpisaniem ww. decyzji? Proszę o dokładne wyliczenie wszystkich wydatków poniesionych na realizację inwestycji A.2.5.1 w trzech wymienionych instytucjach, które decyzją ppłk. B. Sienkiewicza z dn. 31.03.2024 przestały pełnić rolę jednostek wspierających.
Z poważaniem
Piotr Gliński
Poseł na Sejm RP