Interpelacja nr 200

do ministra klimatu i środowiska

w sprawie wprowadzenia zakazu polowań w związku z przypadkami kłusownictwa oraz krytyczną oceną UE co do wpływu myślistwa na współczesną przyrodę i ochronę środowiska

Zgłaszający: Klaudia Jachira

Data wpływu: 05-12-2023

Szanowna Pani Minister,

w dniu 20 listopada 2023 roku oficer prasowy krośnieńskiej Policji podkom. Paweł Buczyński przekazał PAP, iż w okolicach wsi Olchowiec w gminie Dukla została zatrzymana jedna osoba, która pojazdem rolniczym przewoziła truchło wilka, który został zabity prawdopodobnie podczas polowania.

Statystyki prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie w latach 2007–2020 roku skutkowały ustaleniem, że skłusowanych zostało 265 dzikich zwierząt, w tym zwierzyna łowna, jak i gatunki objęte całkowitą ochroną.

Kłusownictwo pozostaje czynnym problemem w naszym kraju, którego znaczenie jest marginalizowane, a prowadzone statystki obejmują nieliczne przypadki ujawnionego kłusownictwa.

Zarówno w prasie, jak również w raportach straży leśnej nie brakuje sytuacji opisujących zastawione wnyki i sidła, które rodziły niebezpieczeństwo dla grzybiarzy lub przypadki postrzałów innych osób w trakcie polowań, które zostały mylnie poczytane np. za dzika.

Dodatkowo przypomnieć należy, że Unia Europejska już od 2021 roku postuluje wprowadzenie zakazu polowań na jej terenie w związku z bardzo krytyczną oceną wpływu myślistwa na współczesną przyrodę i ochronę środowiska. Komisja Europejska zaliczyła myślistwo do tej samej kategorii, co górnictwo pod kątem szkodliwego oddziaływania na środowisko.

Biorąc pod uwagę powyższe, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy ministerstwo będzie popierało utrzymanie całkowitego zakazu odstrzału wilków w Polsce?

  2. Czy ministerstwo popiera unijne postulaty dotyczące utworzenia stref ochrony przyrody na terenie całej wspólnoty z bezwzględnym zakazem polowań na jakiekolwiek gatunki?

  3. Jak wyglądają aktualne raporty Straży Leśnej o kłusownictwie na leśną zwierzynę i likwidacji narzędzi kłusowniczych?

  4. Czy ministerstwo dysponuje aktualnymi badaniami w przedmiocie ustalenia stopnia skażenia środowiska ołowiem pochodzącym z amunicji łowieckiej?

  5. W jaki sposób ministerstwo weryfikuje skuteczność zakazu stosowania amunicji ołowianej na obszarach wodno-błotnych?

  6. Czy ministerstwo zamierza podjąć działania w celu ograniczenia albo zakazu polowań, zaprzestania myślistwa raz na zawsze, skoro we współczesnym świecie nie ma żadnego uzasadnienia dla zabijania zwierząt dla rozrywki?

  7. Czy ministerstwo zamierza podjąć inicjatywę ustawodawczą w kierunku zaostrzenia wymiaru kary za przestępstwa i wykroczenia określone w ustawie – Prawo łowieckie (art. 51-53) w związku ze zmianą warunków środowiskowych od początku 1996 roku, kiedy owe przepisy były formułowane, i zwiększeniem stopnia społecznej szkodliwości każdego z penalizowanych przestępstw i wykroczeń?

Z poważaniem

Klaudia Jachira