Interpelacja nr 2075

do ministra sprawiedliwości

w sprawie sędziów powołanych na wniosek KRS w składzie niezgodnym z Konstytucją RP

Zgłaszający: Paweł Jabłoński

Data wpływu: 14-03-2024

Szanowny Panie Ministrze,

w ostatnich latach wielokrotnie wypowiadał się Pan w sposób bardzo krytyczny o sędziach powołanych na swoje urzędy przez prezydenta RP po 6 marca 2018 r.

W wypowiedziach tych wskazywał Pan, że osoba powołana przez prezydenta na urząd sędziego na wniosek organu, który - zdaniem Pana Ministra - ukształtowany został w sposób sprzeczny z prawem - może być uznawana za osobę nieposiadającą statusu sędziego.

Poza używaniem pogardliwego, delegitymizującego i niegodnego urzędnika państwowego słownictwa - z określeniami takimi jak "neo-sędzia", czy "neo-KRS" - stanowisko to jest nie do pogodzenia z zasadą nieusuwalności sędziów (art. 180 ust. 1 Konstytucji RP), a także z art. 144 ust. 3 pkt 17 Konstytucji RP, przyznającym właśnie prezydentowi RP niekwestionowane i niepodważalne prawo do nadawania tego statusu, w drodze postanowienia o powołaniu sędziego.

Niezależnie od tego pańskie stanowisko może mieć jednak poważne konsekwencje dla wszystkich sędziów, którzy powołani zostali na urzędy na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa przesłany prezydentowi RP przed 6 marca 2018 r.

Jak bowiem stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 20 czerwca 2017 r. (sygn. akt K 5/17), przepisy ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którymi jej 15 członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych wybieranych było nie na jedną, wspólną 4-letnią kadencję - lecz na osobne kadencje indywidualne - były niezgodne z Konstytucją RP.

Oznacza to, że każdy skład Krajowej Rady Sądownictwa - do czasu zmiany przepisów zakwestionowanych przez Trybunał - był sprzeczny z prawem. Niekonstytucyjność ta została usunięta dopiero wraz ze zmianą ustawy - i powołaniem nowych członków KRS na jednolitą, wspólną kadencję - co nastąpiło po raz pierwszy w dniu 6 marca 2018 r.

Mając to na uwadze, uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź:

1. Czy w Pana ocenie osoby powołane na urząd sędziego przez prezydenta RP na wniosek KRS działającej w składzie niezgodnym z Konstytucją RP są w istocie sędziami?

2. Czy Pana zdaniem wyroki wydane przez tych sędziów są ważne i skuteczne - czy może w ogóle nie istnieją?

3. Czy według Pana sędziami są osoby powołane na urzędy przez komunistyczną Radę Państwa PRL - czy też uważa Pan, że możliwe jest kwestionowanie ich statusu?

Z wyrazami szacunku