Interpelacja nr 2194

do ministra kultury i dziedzictwa narodowego

w sprawie usunięcia dostępu do treści publikowanych na portalu Tygodnika TVP

Zgłaszający: Anna Krupka

Data wpływu: 20-03-2024

Kilka miesięcy temu podjęto decyzję o całkowitym usunięciu dostępu do archiwum internetowego portalu Tygodnik TVP i tym samym wszystkich artykułów tam publikowanych. Decyzja ta spotkała się ze sporym sprzeciwem środowiska dziennikarskiego, członków redakcji oraz współpracowników, którzy wykonali w ciągu sześciu lat ogrom pracy nad publikacjami umieszczonymi w Tygodniku. Tym samym wiele lat pracy wielu szanowanych w branży autorów zostało usuniętych z Internetu jednym kliknięciem. Wśród dziennikarzy panuje przekonanie, że nawet jeśli nowy Zarząd TVP zadecydował o zakończeniu funkcjonowania Tygodnika, to trudno zrozumieć całkowite wykasowanie z archiwum treści tam się znajdujących, a tym samym pozbawienie czytelników dostępu do nich.

Dodać warto, że serwis zyskał dużą popularność wśród znaczącej grupy odbiorców i mógł pochwalić się 20 milionami odsłon. Nadmienić należy również, że redakcja, tworząc i zlecając artykuły, dbała o to, by podejmując tematy światopoglądowe, stronić od stawania po stronie którejkolwiek partii politycznej czy nawiązań do bieżącej polityki, nawet jeśli każdy z redaktorów miał swoje przekonania. Wielu czytelników wręcz doceniało to, że czytając serwis, mogło odpocząć od bieżących sporów politycznych. W Tygodniku TVP ukazywały się też publikacje dotyczące szeroko rozumianej kultury, sportu, geopolityki czy historii. Nie brakowało tam artykułów informujących o konfliktach na Bliskim Wschodzie, zagrożeniu ze strony Rosji oraz opisujących działalność środowisk prorosyjskich w Polsce i w Europie, co ma szczególnie znaczenie z punktu widzenia wojny napastniczej obecnie prowadzonej przeciwko Ukrainie. Z sieci zniknęło też TVP World, angielska wersja serwisu, z 438 tysiącami subskrybentów na YouTube, z której informacje czerpało wielu zachodnich analityków zajmujących się kwestiami międzynarodowymi. TVP World było godnym promotorem polskiego państwa i dziedzictwa narodowego za granicą.

Dominik Zdort, redaktor naczelny Tygodnika TVP, tak pisał o misji kierowanego przez siebie portalu: „Udowodniliśmy, że czytelnicy są zainteresowani pogłębionymi analizami, materiałami opowiadającymi o zawiłościach historii, o dawniejszych i nowych trendach, takich jak na przykład popularność wątków japońskich w europejskiej kulturze czy fenomen polskiej muzyki metalowej. Ale też reportażami: to gatunek we współczesnych periodykach coraz rzadszy, zanikający – a często opis jednej barwnej sytuacji mówi o świecie więcej niż przemądrzały publicystyczny artykuł – dlatego publikowaliśmy teksty pokazujące choćby to, jakie są źródła tego, że hiszpańscy farmerzy wciąż przepędzają przez kraj ogromne stada owiec i kóz, oraz czemu zanika dawniej tak popularna rozrywka jak cyrk”.

Publikacje te umożliwiały czytelnikom rozeznanie się w meandrach współczesnego świata. To czyniło z Tygodnika TVP medium unikalne, które było śledzone przez osoby o różnych zainteresowaniach i światopoglądzie. Również osoby o różnym światopoglądzie zareagowały krytycznie na tę decyzję.

Działając w imieniu zatroskanych redaktorów i wielu wiernych czytelników Tygodnika TVP, zwracam się zatem z następującymi pytaniami:

1. Jakie względy merytoryczne zadecydowały o usunięciu wszystkich treści opublikowanych w serwisie Tygodnik TVP mimo zróżnicowanej tematyki, stronienia od podejmowania zagadnień związanych z bieżącą polityką na tym portalu, a także rekordowej liczby odsłon?

2. Czy na tę decyzję miały wpływ kwestie polityczne?

3. Czy z uwagi na powyższe możliwe jest przywrócenie czytelnikom dostępu do Tygodnika TVP?