Interpelacja nr 2418

do ministra klimatu i środowiska

w sprawie drastycznego wzrostu cen gazu dla przedsiębiorców

Zgłaszający: Barbara Bartuś

Data wpływu: 27-03-2024

W trakcie dyżuru poselskiego zgłosiła się do mnie prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej z prośbą o pomoc w rozwiązaniu trudnej sytuacji spółdzielni wynikłej z drastycznego wzrostu opłat za gaz. Otrzymane rachunki za gaz przerosły możliwości finansowe tej małej mleczarni.

Według przedstawionych rachunków opłaty za gaz w styczniu były prawie o 600 procent wyższe niż jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Tak gwałtowny wzrost cen gazu sprawił, iż spółdzielnia nie jest w stanie ponieść tych kosztów. Spółdzielni grozi bankructwo.

W odpowiedzi na reklamację spółdzielni złożoną u dostawcy gazu doradca klienta przygotował ofertę, która wprawdzie obniża cenę gazu, jednak podstawą uzyskania tej zniżki jest wpłacenie kaucji w wysokości blisko 140 tysięcy zł. Spółdzielnia Mleczarska w Łużnej jest jednak bardzo małym producentem, świadczącym usługi dla niewielkiej grupy lokalnych rolników, i nie posiada takich środków.

Pragnę podkreślić, iż jest to obecnie jedyna mleczarnia na terenie powiatu gorlickiego. Spółdzielnia ta zatrudnia osiem osób i zajmuje się produkcją wyrobów mleczarskich, głównie serów, na rynek lokalny. Niestety wzrost cen za gaz już spowodował znaczne ograniczenie produkcji.

Poprzedni rząd podejmował starania, aby skrócić ścieżkę od rolnika do stołu, a obecnie następuje odwrócenie tego trendu.

Na skutek wysokich cen gazu spółdzielni grozi całkowita likwidacja. Spowoduje to utratę miejsc pracy i źródeł utrzymania dla zatrudnionych tam pracowników oraz ich rodzin, ale także rolnicy z naszego powiatu nie będą mieli gdzie sprzedawać swojego mleka, a konsumenci utracą zdrowe produkty od lokalnych rolników.

Jeżeli nie dojdzie do pozostawienia cen gazu i prądu na poziomie roku ubiegłego, to zostanie zlikwidowana ostatnia mleczarnia w powiecie gorlickim.

Opisana sytuacja nie jest przypadkiem odosobnionym. Gwałtowny wzrost cen gazu sprawił, iż w podobnej sytuacji znalazło się wielu małych przedsiębiorców w Polsce. Bez skutecznej pomocy ze strony państwa grozi im likwidacja. W ten sposób przestanie istnieć wiele małych firm, niejednokrotnie mających za sobą długą tradycję.

Biorąc powyższe pod uwagę, zwracam się do prezesa Rady Ministrów z pytaniami:

  1. Czy prezes Urzędu Regulacji Energetyki rozważa możliwość zamrożenia cen gazu dla małych przedsiębiorców?
  2. Jakie działania zamierza podjąć rząd w celu ratowania małych firm, którym grozi upadłość z powodu tak gwałtownego wzrostu cen gazu?