do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
w sprawie korzystania z ulgi Mały ZUS Plus od 2024 r. przez przedsiębiorców opłacających obniżone składki w latach 2019-2021
Zgłaszający: Karina Anna Bosak
Data wpływu: 27-03-2024
Szanowna Pani Minister,
przepisy art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2023.1230 t.j. z dnia 2023.06.29) określają prawo do zastosowania ulgi Mały ZUS Plus po spełnieniu określonych w tychże przepisach wymogów. Zaś zgodnie z art. 18c ust. 11 określają przesłanki, wobec których ulgi te nie przysługują. Z ulgi Mały ZUS Plus można skorzystać w cyklicznych 5-letnich okresach.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął interpretację, że przedsiębiorcy, którzy opłacali preferencyjne składki w latach 2019-2021, mają prawo do ponownego skorzystania z ulgi w ramach Małego ZUS Plus od stycznia 2025 r. Odmienne stanowisko przyjmuje rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, który uważa, że przedsiębiorcy, o których mowa powyżej, mają prawo do ponownego korzystania z ulgi Mały ZUS Plus od stycznia tego roku.
Niepokojące są informacje umieszczone na stronie internetowej rzecznika, dotyczące działań pracowników ZUS skierowanych do przedsiębiorców, którzy składają wnioski o ulgę Mały ZUS Plus od stycznia tego roku. Jak wskazuje RMiŚP, ZUS blokuje, unieważnia i odrzuca dokumenty ubezpieczeniowe dotyczące preferencyjnego oskładkowania Mały ZUS Plus. Dodatkowo, jak informuje RMŚiP, “Zakład przestrzega o możliwości nałożenia kary grzywny w wysokości do 5000,00 złotych za składanie rzekomo nieprawidłowych dokumentów ubezpieczeniowych, pomimo iż nie dysponuje prawomocnym orzeczeniem sądu powszechnego”.
Ponadto, jak wskazuje rzecznik, “Zakład informuje o możliwości wstrzymania wypłaty zasiłku chorobowego, pomimo iż dokonanie zgłoszenia z kodem właściwym dla ww. preferencji składkowej w żaden sposób nie odpowiada żadnej z przesłanek do wstrzymania wypłaty zasiłku wskazanej w art. 66 ustawy zasiłkowej. Wskutek działań Zakładu przedsiębiorcy w systemie e-WUŚ (elektroniczna weryfikacja uprawnień świadczeniobiorców) widnieją jako osoby nieuprawnione do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pomimo iż sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej jest równoznaczny z podleganiem ubezpieczeniu zdrowotnemu, a tym samym oznacza, iż mają oni bezwzględne prawo do świadczeń”.
Rzecznik zwrócił się do Pani Minister jako organu nadzorującego zgodność działań zakładu z obowiązującymi przepisami prawa o podjęcie działań naprawczych.
W związku z powyższym proszę Panią Minister o odpowiedź na następujące pytania:
Z wyrazami szacunku
Karina Bosak
Poseł na Sejm RP