Interpelacja nr 2441

do ministra infrastruktury

w sprawie przepisów dotyczących certyfikatów rzeczoznawców samochodowych

Zgłaszający: Maja Ewa Nowak

Data wpływu: 28-03-2024

Szanowny Panie Ministrze,

do mojego biura poselskiego wpłynęła informacja od przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej, w której to zwracają uwagę na sytuację dotyczącą certyfikatów określających kompetencje rzeczoznawców samochodowych. Otóż posiadane certyfikaty rzeczoznawcy samochodowego nie uprawniają rzeczoznawców do wykonywania czynności z całego obszaru "technika samochodowa", w konsekwencji rzeczoznawca nie może wykonać wszystkich czynności zleconych, które obejmują np.: ocenę stanu technicznego pojazdu, wyliczenie kosztów jego usprawnienia oraz zmianę przeznaczenia. Wykonanie zamówienia ograniczają jego kompetencje wynikające z posiadanego certyfikatu.

Art. 79a ustawy Prawo o ruchu drogowym jasno wskazuje kto może być rzeczoznawcą samochodowym. Jednym z warunków, które musi spełniać rzeczoznawca samochodowy jest posiadanie certyfikatu.

Obowiązujące w tym zakresie przepisy (art. 79a ww. ustawy) zobowiązują Ministerstwo Infrastruktury do prowadzenia listy certyfikowanych rzeczoznawców samochodowych, a kto może być wpisany na tę listę w sposób wyczerpujący wyjaśnia informacja znajdująca się na stronie internetowej ministerstwa:

„Lista rzeczoznawców samochodowych zawiera wykaz osób, które uzyskały uprawnienia rzeczoznawcy samochodowego. Listę prowadzi minister ds. transportu, który wpisuje na listę rzeczoznawcę samochodowego albo skreśla go z tej listy, jeśli przestał spełniać ustawowe wymagania. Lista jest prowadzona na podstawie art. 79a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U 2020 r poz. 110, z późn. zm.)”

W świetle obowiązku prowadzenia listy certyfikowanych rzeczoznawców samochodowych zwracam się do Pana Ministra z prośbą o wyjaśnienie następujących kwestii:

1. Czy istnieją certyfikaty ograniczające w jakimś stopniu kompetencje rzeczoznawcy samochodowego, który spełnia wymogi art. 79a ustawy Prawo o ruchu drogowym?

2. Czy fakt wydania certyfikatu częściowego ograniczającego zakres uprawnień rzeczoznawcy samochodowego jest zgodny z zapisem art. 79a ustawy Prawo o ruchu drogowym?

3. Kto jest uprawniony do ograniczenia kompetencji rzeczoznawcy samochodowego przez wydanie certyfikatu częściowego?

4. Czy rzeczoznawca samochodowy posiadający certyfikat częściowy, czyli o nie pełnych uprawnieniach rzeczoznawcy może być wpisany na listę rzeczoznawców samochodowych jak to przewiduje art. 79a ustawy Prawo o ruchu drogowym?

5. Z listy rzeczoznawców samochodowych, którą prowadzi ministerstwo nie wynika, że są rzeczoznawcy o ograniczonych uprawnieniach, czyli w świetle opisanej sytuacji aktualna lista zawiera błędne informacje.

6. Dlaczego lista rzeczoznawców samochodowych w sposób analogiczny do list biegłych sądowych nie zawiera danych rzeczoznawcy umożliwiających kontakt osoby poszukującej fachowej usługi?

7. Dlaczego i jaki sens jest, aby dla potrzeb certyfikacji kandydat posiadał prawo jazdy kategorii A, B i C mimo, że np. nie zajmuje się on rekonstrukcją wypadków drogowych, a jeśli już nawet to, co przemawia za obowiązkiem w kategorii A i C? Dlaczego nie nakazać także kategorii D, F lub innych dodatkowych? Czy ten archaiczny zapis zamierzacie Państwo zmienić?

8. Jaka jest ścieżka i dokładna procedura jak też kary dla rzeczoznawcy w sytuacji, gdy obywatel ma do czynienia z wadliwie jego zdaniem wykonaną opinią?

Z poważaniem

Maja Ewa Nowak
Posłanka na Sejm RP