Interpelacja nr 2667

do ministra cyfryzacji

w sprawie projektu Cyfryzacja Miejsc Pamięci

Zgłaszający: Jan Michał Dziedziczak

Data wpływu: 25-04-2024

Szanowny Panie Ministrze,

w latach 2021-2023 pod kierunkiem Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci realizowane były prace legislacyjne nad projektem nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (UD278) i przepisów wprowadzających ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych (UD277). Projekty te przeszły prawie całą rządową ścieżkę legislacyjną, począwszy od konsultacji społecznych i długotrwałych uzgodnień publicznych z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, a kończąc na uzgodnieniu projektów na poziomie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Rozpoczęto również prace informatyczne nad projektami elektronicznej karty zgonu, elektronicznej karty urodzenia i elektronicznej karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu oraz „Cyfryzacją Miejsc Pamięci”. Ministerstwo Cyfryzacji było współodpowiedzialne za realizację projektu elektronicznej karty zgonu oraz odpowiedzialne za projekt „Cyfryzacja Miejsc Pamięci”.

Proponowane rozwiązania miały znacząco uprościć procedury administracyjne związane z dokumentowaniem i rejestracją zgonu – zarówno po stronie lekarzy, administracji, jak i obywateli – ale też zapewnić bezpieczeństwo sanitarne w przypadku zdarzeń takich jak epidemia COVID-19, poprzez szybszy obieg informacji. Projekt „Cyfryzacja Miejsc Pamięci” miał pozwolić na inwentaryzację wszystkich cmentarzy w Polsce, zlokalizowanie grobu każdej osoby zmarłej, ale też uprościć procedurę pochówku. Warto zauważyć, że pomimo upływu blisko 80 lat od końca II wojny światowej w Polsce wciąż brak jest jednej bazy danych zawierającej informacje o lokalizacji grobów wojennych żołnierzy polskich i innych narodowości.

Niepokój budzi jednak, iż pomimo wysokiego zaawansowania prac legislacyjnych oraz informatycznych osiągniętych do 2023 r., dotychczas projekty nie zostały wpisane do nowego wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. 11 stycznia br. prezes Rady Ministrów zniósł również funkcję Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci, a zarządzeniem z dnia 29 marca zniósł Komitet Sterujący do spraw Projektu Cyfryzacja Miejsc Pamięci.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

  1. Jakie łączne koszty poniosło dotychczas Ministerstwo Cyfryzacji w związku z realizacją projektu informatycznego wdrożenia elektronicznej karty zgonu, elektronicznej karty urodzenia i elektronicznej karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu oraz projektem „Cyfryzacja Miejsc Pamięci” w kształcie przewidzianym w projektach ustaw – ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (UD278) i przepisów wprowadzających ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych (UD277)?
  2. Jaki jest stopień zaawansowania ww. projektów informatycznych po stronie Ministerstwa Cyfryzacji i kiedy pod kątem technicznym projektowane narzędzia informatyczne mogłyby funkcjonować?
  3. Czy i w jakim czasie Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje kontynuację prac legislacyjnych nad projektami – ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych (UD278) i przepisami wprowadzającymi ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych (UD277), które przeszły 3-letni proces uzgodnień i konsultacji? Kiedy dotychczas uzgodnione projekty zostałyby przekazane do prac parlamentarnych i na kiedy planowane byłoby ich wejście w życie? Czy też Ministerstwo Cyfryzacji zamierza zmarnować wydane środki publiczne i zaangażowanie urzędników i strony społecznej na przygotowane projekty informatyczne i projekty aktów prawnych?