Interpelacja nr 2930

do ministra rozwoju i technologii

w sprawie działalności spółek Oriflame Poland sp. z o.o. i Cetes Cosmetics sp. z o.o., eksportu ich produktów na teren Rosji oraz udzielonego im wsparcia publicznego

Zgłaszający: Lucjan Marek Pietrzczyk

Data wpływu: 21-05-2024

Szanowny Panie Ministrze,

trwająca wojna napastnicza Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie pochłonęła już dziesiątki tysięcy ofiar. Polskie społeczeństwo od samego początku wojny 24 lutego 2022 r. z poświęceniem pomaga ofiarom wojny, kierując się solidarnością i humanitaryzmem. Władze Rzeczypospolitej Polskiej, Unia Europejska, Sojusz Północnoatlantycki i Stany Zjednoczone podejmują cały szereg działań wspierających walczącą Ukrainę i ukraińskich uchodźców. Wśród nich kluczowymi są wielowymiarowe sankcje wymierzone w reżim Władimira Putina, których skuteczność ma na celu utrudnienie prowadzenia rosyjskiej agresji, a w konsekwencji jej zakończenie. Sankcje te spowodowały, że wiele międzynarodowych koncernów opuściło rynek rosyjski, uniemożliwiając finansowanie machiny wojennej ze swojej działalności gospodarczej.

Tymczasem z informacji medialnych wynika, że szwajcarski koncern Oriflame Cosmetics obecny m.in. w Polsce i na Ukrainie prowadzi nieprzerwanie intensywną działalność handlową i produkcyjną na terenie Federacji Rosyjskiej. Jest to szczególnie szokujące ze względu na oficjalne komunikaty przedsiębiorstwa, które w specjalnym oświadczeniu deklarowało:

„W związku z działaniami wojsk rosyjskich w Ukrainie Oriflame drastycznie ogranicza i zawiesza działalność na terenie Rosji. Z tego powodu Oriflame: wstrzymał eksport wszystkich produktów wytwarzanych w fabryce w Rosji z pierwszym dniem wojny, wstrzymał import produktów Oriflame, które wytwarzane są w innych krajach, na rynek rosyjski, zawiesił wszelkie inwestycje, działania marketingowe i sprzedażowe oraz szkolenia i organizację jakichkolwiek wydarzeń na terenie Federacji Rosyjskiej. Jako firma Oriflame jest w pełni gotowe do poniesienia wszelkich konsekwencji ekonomicznych tak szerokiego ograniczenia działalności w geście solidarności z Ukrainą”.

Dziennikarze wykazali, że koncern jednak prowadzi w sposób ciągły sprzedaż swoich kosmetyków w Rosji zarówno poprzez stronę internetową Oriflame.ru, jak i za pomocą ponad 2000 punktów partnerskich na terenie całego kraju. Konsultanci Oriflame w Rosji uczestniczą w szkoleniach i konferencjach organizowanych przez przedsiębiorstwo z ogromnym rozmachem i przepychem, na co dowodem są liczne filmy w mediach społecznościowych. Jednocześnie pojawiają się doniesienia, że wśród sprzedawanych w Federacji Rosyjskiej produktów Oriflame są produkowane na miejscu w Rosji oraz pochodzące z polskiej fabryki koncernu, która do tego celu mogła zatrudniać, zapewne nieświadomych tego, uchodźców z Ukrainy.

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, jeszcze jako lider opozycyjnej wówczas Platformy Obywatelskiej, już 25 lutego 2022 r. apelował: „Musimy wytworzyć presję na rzecz solidarnej i twardej postawy całego Zachodu wobec Rosji (…) Tylko taka postawa i sankcje wobec Rosji to gwarancja bezpieczeństwa nie tylko dla Ukrainy, ale także Polski i całego Zachodu”. Z kolei w drugą rocznicę pełnoekranowej rosyjskiej agresji na Ukrainę, 24 lutego 2024 r., premier Donald Tusk napisał: „Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni”.

W związku z powyższym, na podstawie art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu RP oraz art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy przedsiębiorstwa Oriflame Poland spółka z o.o. i Cetes Cosmetics Poland spółka z o.o. należąca do Oriflame Cosmetics Global SA w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości otrzymywały pomoc publiczną (w tym tarcze antykryzysowe, zwolnienia od podatku i inne ulgi) oraz korzystały z preferencyjnych kredytów z gwarancjami Skarbu Państwa?
  2. Czy w chwili obecnej przedsiębiorstwa Oriflame Poland spółka z o.o. i Cetes Cosmetics Poland spółka z o.o. korzystają z jakiejkolwiek formy pomocy publicznej finansowanej ze środków Rzeczypospolitej Polskiej lub funduszy Unii Europejskiej?
  3. Czy Ministerstwo Rozwoju i Technologii posiada informacje na temat kierunków eksportu przedsiębiorstw Oriflame Poland spółka z o.o. i Cetes Cosmetics Poland spółka z o.o. w okresie po lutym 2022 roku?
  4. Czy Ministerstwo Rozwoju i Technologii weryfikuje eksport produktów od powyższych spółek do Federacji Rosyjskiej, a jeśli tak, to jak taka kontrola odbywała się za rządów Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ od marca 2022 r. rynek dóbr luksusowych jest objęty sankcjami przez Unię Europejską, a kosmetyki należą do tego rynku?

Z wyrazami szacunku

Lucjan Pietrzczyk
Poseł na Sejm RP