do ministra zdrowia
w sprawie czasu pracy lekarzy
Zgłaszający: Jarosław Sachajko, Anna Gembicka
Data wpływu: 26-12-2023
Szanowna Pani Minister!
Ze względu na małą liczbę lekarzy zatrudnionych w placówkach medycznych lekarze zmuszeni są do odbywania kilku dyżurów tygodniowo. Zgodnie z ich słowami niektórzy z nich oprócz pracy w tzw. zwykłych godzinach pracy, tj. 7 godzin i 35 minut dziennie w wymiarze od 8.00 do 15.35, decydują się na odbywanie nawet 10 dyżurów w miesiącu, co w całościowym rozrachunku daje liczbę około 300 godzin miesięcznie. Taka sytuacja prowadzi do tego, że lekarze pracują nawet po kilkadziesiąt godzin bez jakiejkolwiek przerwy. Nie mają oni możliwości odpoczynku po odbytym dyżurze, a co za tym idzie, ich zmęczenie może mieć wpływ na zdrowie i życie znajdujących się pod ich opieką pacjentów. Są to przypadki bardzo niebezpieczne.
Obecnie bardzo często słyszymy o kontrolach związanych z przestrzeganiem ścisłych ograniczeń co do godzin pracy kierowców. Duża część społeczeństwa zauważa zagrożenie, jakie powoduje zmęczony kierowca na drodze. Niestety milczy się na temat liczby przepracowanych godzin przez lekarzy oraz liczby odbywanych przez nich dyżurów. Takie zaniechanie jest niedopuszczalne, gdyż zmęczony lekarz, podobnie jak kierowca, może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia znajdujących się pod jego opieką ludzi.
W związku z przedstawionym opisem dotyczącym zagadnienia zbyt dużej liczby godzin pracy lekarzy wnoszę następujące pytania: