Interpelacja nr 393

do ministra zdrowia

w sprawie rozszerzenia programu refundacji Enhertu

Zgłaszający: Joanna Wicha

Data wpływu: 27-12-2023

Szanowna Pani Minister,

od 1 listopada stosowany w terapii raka piersi lek Enhertu (trastuzumab deruxtecan) został objęty refundacją. Obecnie terapia jest dostępna dla pacjentów w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia, stosowanej z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER25. Refundacja w obecnym kształcie nie obejmuje jednak dalszych linii leczenia, pomimo jego udowodnionej skuteczności.

Decyzja o refundacji Enhertu to decyzja przełomowa. Daje nadzieję pacjentkom onkologicznym, które do tej pory za ampułkę leku musiały płacić 8-9 tysięcy złotych. Dla wielu z nich szansa na wyzdrowienie lub polepszenie jakości życia z chorobą nie była osiągalna z uwagi na ogromną barierę ekonomiczną.

Dla wielu osób w kolejnych stadiach choroby, których dziś nie obejmuje refundacja, dostępność leku trastuzumab deruxtecan, to szansa na przedłużenie życia, co nierzadko pozwala doczekać pojawienia się nowych form terapii.

Wobec powyższych zwracam się z uprzejmym pytaniem:

Czy polityka zdrowotna, którą będzie prowadziła Pani Minister, zakłada rozszerzenie programu refundacji Enhertu o dalsze linie leczenia?