do ministra - członka Rady Ministrów, koordynatora służb specjalnych
w sprawie działań służb dotyczących Telewizji Polskiej SA będącej częścią infrastruktury krytycznej
Zgłaszający: Michał Moskal, Zbigniew Hoffmann
Data wpływu: 28-12-2023
W związku z przystąpieniem Polski do Paktu Północnoatlantyckiego dostosowano procedury i normy prawne w aspekcie ochrony infrastruktury krytycznej (zob. Maciej Brocki, Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej 2018 w kształtowaniu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, "Społeczeństwo i polityka. Pismo edukacyjne” 2(59)/2019, wyd. Academica).
Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym z 26 kwietnia 2007 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 89, poz. 590) przez infrastrukturę krytyczną należy rozumieć systemy oraz wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalnie obiekty, w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców.
Infrastruktura krytyczna obejmuje systemy:
a) zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa,
b) łączności,
c) sieci teleinformatyczne,
d) finansowe,
e) zaopatrzenia w żywność,
f) zaopatrzenia w wodę,
g) ochrony zdrowia,
h) transportowe,
i) ratownicze,
j) zapewniające ciągłość działania administracji publicznej,
k) produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych.
Jak wskazuje w swoim artykule dalej p. Maciej Brocki: Systemy łączności odpowiadają za zapewnienie przekazu informacji, obejmują pocztę oraz telekomunikację, w tym łączność telefoniczną (telefonię stacjonarną i mobilną), dostęp do internetu, jak również radiofonię i telewizję. Jako telekomunikację należy postrzegać nadawanie, odbiór, transmisję informacji za pomocą przewodów, fal radiowych, optycznych lub innych środków wykorzystujących energię elektromagnetyczną. Stały dostęp do łączności oraz brak zakłóceń tego systemu jest bardzo ważnym elementem każdego nowoczesnego państwa.
W związku z powyższym Telewizja Polska SA jest częścią infrastruktury krytycznej.
Natomiast we wtorek 20 grudnia 2023 r. został wyłączony sygnał TVP Info. Zostały wyłączone również sygnały szesnastu telewizji regionalnych (TVP3). Zmieniony został też sygnał TVP World. Z kolei w TVP1 przerwany został nadawany program „Agrobiznes” oraz nie zostały tego dnia wyemitowane pozostałe programy, które były zaplanowane.
Mając na uwadze, że do zadań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego należy także rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo, istotnych z punktu widzenia ciągłości funkcjonowania państwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemu sieci teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej.
W związku powyższym zwracamy się z następującymi pytaniami:
Jednocześnie prosimy o odpowiedź na każde z tych pytań w oddzielnym punkcie, a w razie nieuzyskania odpowiedzi pytania będą ponawiane do skutku. Informujemy również, że jeśli odpowiedzi na pytania byłyby objęte klauzulą, to jako posłowie wnioskodawcy posiadamy poświadczenia bezpieczeństwa do klauzuli "ściśle tajne" oraz przeszkolenie, a odpowiednie dokumenty w tym zakresie znajdują się już w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.