Interpelacja nr 496

do ministra finansów, ministra klimatu i środowiska, ministra przemysłu

w sprawie polskich innowacji energetycznych

Zgłaszający: Marek Jakubiak, Jarosław Sachajko

Data wpływu: 01-01-2024

Szanowni Państwo Ministrowie,

w czasach szukania nowych pomysłów na pozyskiwanie energii wiatrowej pojawiają się sposoby odmienne od używanych na świecie. Z satysfakcją zaznaczam, że to polskie pomysły na pionowe turbiny, których wydajność znacznie przewyższa tradycyjne turbiny o poziomej osi obrotu.

Zalety tych rozwiązań to: prosta budowa, trwałość i możliwość budowy w bardzo trudnych warunkach terenowych (miasta), stabilna praca, efektywność przy bardzo niskiej prędkości wiatru i przy różnych kierunkach wiatru, duża odporność zewnętrzna, a także możliwość instalacji na dachach budynków.

Proste zestawienie instalacji o mocy 1 MW - koszty pionowej turbiny przedstawiają się podobnie do wiatraka poziomego oraz farmy fotowoltaicznej. Jednak turbina pionowego obrotu może produkować nawet 3,6-krotnie więcej energii elektrycznej niż farma fotowoltaiczna oraz blisko 50% więcej niż tradycyjne wiatraki.

http://odnawialnezrodlaenergii.pl/energia-wiatrowa-aktualnosci/item/1158-pionowe-silownie-wiatrowe-polski-wynalazek-przyszloscia-oze.

Kolejny obiecujący polski projekt elektrowni wiatrowej z pionową osią obrotu opracowali naukowcy z zespołu Silesian Wind Generato z Politechniki Śląskiej (https://wyborcza.biz/biznes/7,182270,29692674,innowacyjna-turbina-wiatrowa-ze-slaska-polska-energetyke-czeka.html?disableRedirects=true oraz https://www.money.pl/gospodarka/przydomowa-wiatrownia-dla-kazdego-slascy-naukowcy-wymyslili-specjalna-turbine-6858990796356288a.html).

W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na pytania:

  1. Czy biorąc pod uwagę efektywność, skuteczność, pochodzenie myśli technologicznej, jak i innowacyjność tego rozwiązania, ministerstwo zamierza wesprzeć taką działalność finansowo i z jakich środków?
  2. W związku z tym, że takie turbiny mogą być sytuowane na dachach, czy ministerstwo zamierza uruchomić możliwość dofinansowań dla małych i średnich przedsiębiorców, poprawiając ich konkurencyjność względem cen energii?