do ministra sprawiedliwości
w sprawie przystąpienia do Prokuratury Europejskiej
Zgłaszający: Sebastian Kaleta, Marek Jakubiak
Data wpływu: 02-01-2024
Szanowny Panie Ministrze,
w związku z podjęciem przez Pana Ministra oraz Radę Ministrów działań w kierunku przystąpienia przez Polskę do Prokuratury Europejskiej zaistniało kilka kwestii wymagających analizy.
Prokuratura Europejska jako mechanizm wzmocnionej współpracy posiada prawo do prowadzenia postępowań aktualnie objętych kompetencjami polskiej prokuratury. Zatem przystąpienie do niej oznaczać będzie transfer kompetencji na rzecz Unii Europejskiej.
Konstytucja RP wymaga, by transfer kompetencji następował zawsze poprzez umowę międzynarodową ratyfikowaną przez Sejm i Senat większością 2/3 głosów. Jednocześnie Konstytucja nie przewiduje, aby umowa międzynarodowa mogła blankietowo zezwalać na dalszy transfer kompetencji i delegowanie takich rozstrzygnięć Radzie Ministrów. Zatem aktualne działania Rady Ministrów rodzą wątpliwości natury konstytucyjnej.
Czy podejmując decyzję o przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadziło analizę konstytucyjności procedury obranej przez Radę Ministrów?
W resorcie sprawiedliwości w latach 2022/2023 prowadzone były prace analityczne wskazujące na konieczność nowelizacji ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Prace te nie zakończyły się przyjęciem projektu ustawy, niemniej problem wynikający z możliwego zaniechania legislacyjnego dotyczącego niewyznaczenia konstytucyjnych progów decyzyjnych w przypadku transferu kompetencji na rzecz UE został dostrzeżony.
W związku z powyższym proszę o ustosunkowanie się do wyżej wskazanego problemu oraz rozważenie skierowania sprawy do Trybunału Konstytucyjnego poprzez realizację kompetencji wynikającej ze sprawowanej przez Pana funkcji prokuratora generalnego. Rozstrzygnięcie sprawy przez TK może zapobiec chaosowi prawnemu, gdyby okazało się, że aktualny tryb wstąpienia przez Polskę do Prokuratury Europejskiej okazałby się niekonstytucyjny wskutek zainicjowania postępowania przez inne uprawnione podmioty oraz ewentualnego rozstrzygnięcia TK o takiej treści.
Z wyrazami szacunku
Sebastian Kaleta
Poseł na Sejm RP