do ministra klimatu i środowiska
w sprawie pozyskania drewna przez PGL Lasy Państwowe w lasach o statusie lasu ochronnego na terenie Małopolski
Zgłaszający: Daria Gosek-Popiołek, Marek Sowa, Urszula Nowogórska, Urszula Augustyn, Piotr Górnikiewicz, Katarzyna Matusik-Lipiec, Piotr Lachowicz, Dorota Marek, Aleksander Miszalski
Data wpływu: 08-01-2024
Szanowna Pani Minister,
w ostatnich dniach zwrócili się do nas mieszkańcy Małopolski zaniepokojeni skalą planowanego pozyskania drewna w Nadleśnictwach Niepołomice i Myślenice, przedstawioną przez Fundację Lasy i Obywatele na mapie „Zanim wytną twój las...“ (www.lasyiobywatele.pl).
Zwrócono naszą uwagę na to, że pozyskanie drewna odbywać ma się w pododdziałach leśnych, które posiadają status lasu ochronnego, co oznacza, że według obowiązującego prawa są szczególnie chronione, także zgodnie z obowiązującą w Lasach Państwowych zasadą wielofunkcyjnej zrównoważonej gospodarki leśnej funkcja gospodarcza nie powinna być wiodącą funkcją dla lasów o statusie ochronnym. Co ważne, wiele z tych pododdziałów (m.in. 302-g, 301-g, 300-h, 299-b, 297-d, 277-c, 274-d, 46-d, 165-f , 3-f do 4-f, 101-h, 132-h) to pododdziały, w których rosną stare, ponad 120-letnie okazy drzew. Mieszkańcy i użytkownicy tych lasów są oburzeni skalą planowanych wycinek, zwłaszcza że w jednym z pododdziałów (301-m) planowana jest rębnia zupełna.
Niestety, ta skala nie dotyczy tylko Nadleśnictwa Niepołomice. W przypadku Nadleśnictwa Myślenice w Lesie Bronaczowa w pododdziale 298-a rozpoczęto pozyskanie drewna, a w kolejnych jest ono planowane na 2024 r. W przypadku co najmniej dwóch pododdziałów zinwentaryzowane zostały ponad 120-letnie modrzewie i sosny (pododdział 293-c i pododdział 290-b). To również są lasy o charakterze ochronnym, a w latach poprzednich pozyskiwano drewno z pododdziału 219-a, który znajduje się w sąsiedztwie rezerwatu Kozie Kąty.
Należy tu zwrócić uwagę (obok kwestii bioróżnorodności i ekosystemowych) na znaczenie tych terenów leśnych dla lokalnej społeczności – i na społeczne funkcje lasów, o których wspomina tak zwana ustawa o lasach regulująca działanie Lasów Państwowych.
W związku z powyższym uprzejmie prosimy o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Jakie działania dotyczące wstrzymania działań gospodarczych w na terenie Nadleśnictw Niepołomice i Myślenice, a także w tych nadleśnictwach w całej Polsce, w których w przyjętych PUL-ach planuje się pozyskanie drewna w lasach o statusie ochronnym, zostaną podjęte?
2. Czy planowane jest wprowadzenie moratorium na wycinkę drzew na terenie najcenniejszych lasów w Polsce – starodrzewów, ostatnich fragmentów lasów naturalnych oraz lasów wodochronnych – o co od grudnia apelują organizacje pozarządowe i eksperci zajmujący się ochroną lasów w Polsce? Czy ewentualne moratorium dotyczyć będzie również lasów ochronnych lub lasów, które powinny być kwalifikowane jako lasy o zwiększonej funkcji społecznej z uwagi na ich znaczenie dla lokalnych społeczności?
Z wyrazami szacunku
Daria Gosek-Popiołek