Interpelacja nr 817

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie obwodnicy południowej Chełma

Zgłaszający: Anna Dąbrowska-Banaszek

Data wpływu: 12-01-2024

Szanowny Panie Premierze!

Obwodnica południowa Chełma jest jedną z kluczowych inwestycji o znaczeniu obronnym dla Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt wpisuje się wprost w definicję drogi o znaczeniu obronnym w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (według definicji to „droga publiczna lub jej odcinek, wyznaczona w okresie pokoju, przewidziana do wykorzystania w czasie pokoju, kryzysu lub wojny do wykonywania przewozów istotnych dla obronności państwa oraz zobowiązań sojuszniczych”).

Miasto Chełm jest położone zaledwie 21 kilometrów od granicy z Ukrainą. Przygraniczne położenie Chełma niesie za sobą ryzyko wystąpienia zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców tych terenów, jako efekt działań zbrojnych Federacji Rosyjskiej oraz obrony prowadzonej przez siły Ukrainy. Potwierdzeniem tego były choćby dwa incydenty w naszym regionie. W dniu 16 listopada 2022 roku w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim spadły pociski - w wyniku eksplozji zginęły dwie osoby. Z kolei pod koniec 2023 roku z terytorium Ukrainy w przestrzeń powietrzną nad województwem lubelskim wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny (incydent na szczęście bez ofiar, ale wzbudził olbrzymi niepokój wśród mieszkańców).

Wspomniane incydenty miały miejsce kilkadziesiąt kilometrów od Chełma i dobitnie wskazują, że ziemia chełmska znajduje się w punkcie niezwykle istotnym z perspektywy konieczności szybkich działań obronnych, przemieszczania potrzebnego sprzętu i ludzi, w tym żołnierzy Wojska Polskiego w warunkach zagrożenia i działań wojennych.

Obecna infrastruktura drogowa nie pozwala na to. Widać to na co dzień - niewielkie wzmożenie ruchu (choćby tiry) blokuje przejazd w tym regionie.

Zaplanowana obwodnica południowa Chełma rozwiązałaby ten problem - ta inwestycja umożliwi szybkie przemieszczanie się do innych regionów Polski, co da możliwość prowadzenia skutecznych działań obronnych w razie potrzeby. Jednocześnie zrealizowana pozwoli na przyspieszenie transportu drogowego na linii Europa-Ukraina.

5 października 2023 roku Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wniosku o wpisanie fragmentu budowy tej obwodnicy na pierwszym miejscu w wykazie dróg o strategicznym znaczeniu obronnym. Padła zapowiedź finansowania ze strony resortu obrony.

Koszt budowy tej siedmiokilometrowej drogi dwupasmowej jest szacowany na ponad 250 mln zł - 100 mln zł stanowią środki już pozyskane przez samorząd z Ministerstwa Infrastruktury, dodatkowo miasto zapewnia wkład własny w wysokości 20 proc. wartości inwestycji, natomiast pozostałą, brakującą kwotę sfinansować miało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wobec powyższych informacji, zwracam się do Pana Premiera z pytaniami:

1. Czy Pan Premier dostrzega wagę przedmiotowej inwestycji z perspektywy bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej?

2. Czy do Kancelarii Pana Premiera wpłynął wniosek Ministerstwa Obrony Narodowej o wpisanie przedmiotowej inwestycji na listę dróg o strategicznym znaczeniu obronnym dla Polski?

3. Kiedy możemy się spodziewać wydania decyzji w tej sprawie?

4. Czy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Obrony Narodowej planuje spotkanie z urzędnikami miasta Chełm?

Z wyrazami szacunku