Interpelacja nr 8517

do ministra zdrowia

w sprawie leku Wizil stosowanego w leczeniu choroby Wilsona

Zgłaszający: Barbara Grygorcewicz

Data wpływu: 06-03-2025

Szanowna Pani Ministro,

choroba Wilsona to rzadkie, przewlekłe schorzenie, które wymaga stałego leczenia farmakologicznego. Obecnie w Polsce w ramach programu lekowego refundowane są dwa podstawowe leki stosowane w terapii tej choroby: d-penicylamina oraz trientyna. Niestety, preparaty zawierające cynk, takie jak Wilzin, które również odgrywają istotną rolę w leczeniu, nie są objęte refundacją. Pacjenci muszą ponosić pełne koszty zakupu tego leku, co dla wielu z nich stanowi poważne obciążenie finansowe. O interwencję w tej sprawie zostałam poproszona przez mieszkających w moim okręgu wyborczym rodziców Lenki – dziewczynki chorej na chorobę Wilsona. Miesięczne koszty samych leków sięgają 7500 złotych.

Leczenie choroby Wilsona jest długoterminowe, a brak dostępu do odpowiednich terapii może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych i wątrobowych. W wielu krajach europejskich preparaty cynkowe są refundowane jako alternatywna forma terapii, szczególnie dla pacjentów nietolerujących innych leków. W Polsce jednak pacjenci, którzy wymagają terapii cynkiem, zmuszeni są do pokrywania kosztów leczenia z własnych środków, co nierzadko okazuje się niemożliwe, ze względu na ogromne koszty leków.

W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z następującym pytaniem:

Czy Ministerstwo Zdrowia rozważa objęcie refundacją preparatu Wilzin lub innych leków zawierających cynk, stosowanych w leczeniu choroby Wilsona?

Z poważaniem

Barbara Grygorcewicz
Posłanka na Sejm RP