10. kadencja, 1. posiedzenie, 12. dzień (20-12-2023)

50. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym (druki nr 118 i 118-B).

Poseł Przemysław Wipler:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dzisiaj bardzo wielkie emocje są na tej sali z uwagi na to, co dzieje się w telewizji publicznej, co dla nas jest niezrozumiałe. Jako rzecznik praw obywatelskich pan Adam Bodnar wydał stanowisko dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym nie można powoływać władz Telewizji Polskiej, mediów publicznych z pominięciem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

    (Poseł Krzysztof Gadowski: Zaskarżcie to, zaskarżcie.)

    Rozumiemy, że kwestionujecie konstytucyjność obecnych przepisów o Radzie Mediów Narodowych - jest to zrozumiałe - ale pan minister Sienkiewicz bez udziału Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dokonał powołania nowych władz telewizji publicznej i innych instytucji publicznych zajmujących się mediami.

    (Głos z sali: Nie dokonał, to bezprawne.)

    Wydał tego rodzaju decyzję. W związku z tym mamy chaos, poturbowaną posłankę, awanturę w Polsce. Nie wymieniajcie jednej niepraworządności i jednego łamania prawa na drugie. (Dzwonek) I dlatego powinniśmy tutaj usłyszeć od pana ministra sprawiedliwości informację, czy zmienił stanowisko, czy uważa, że te działania ministra spraw wewnętrznych są legalne. (Oklaski)

    Marszałek:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Poseł Przemysław Wipler:

    To po pierwsze. A po drugie, premier i osoby, które biorą za tą większość pełną odpowiedzialność, powinny wytłumaczyć, co się dzieje, w oparciu o jakie prawo podejmujecie takie kontrowersyjne decyzje. Chcecie podgrzewania chaosu. Wniosek formalny, żeby uzupełnić porządek obrad. Dziękuję. (Oklaski)

    (Poseł Anna Kwiecień: Prawo białoruskie. Białoruś.)


Przebieg posiedzenia