10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)
1. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druki nr 176 i 477).
Poseł Lidia Burzyńska:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawiam stanowisko odnośnie do projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, druki nr 176 i 477.
Procedowany projekt ustawy ma na celu radykalną liberalizację w zakresie aborcji. Podważa istniejący kompromis społeczny. Odwraca zasady oceniania czynów aborcyjnych. Dotychczas przepisy dopuszczały aborcję jako wyjątek od ogólnego zakazu ustanowionego na mocy przepisów prawa karnego. W wyniku wprowadzenia zmian zasadą będzie możliwość dokonywania aborcji ograniczana jedynie kilkoma wyjątkami wskazanymi w ustawie.
Projekt ten jest sprzeczny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polski. Proszę państwa, konstytucji się przestrzega, nie tylko się nią wymachuje. Trybunał Konstytucyjny już 28 maja 1997 r. wyraźnie stwierdził, że niezgodne z konstytucją są przepisy dopuszczające przerywanie ciąży z przyczyn społecznych, zaś wyrokiem z dnia 22 października 2020 r. ten trybunał uznał niedopuszczalność przerywania ciąży z powodów eugenicznych. Wobec powyższego dekryminalizacja aborcji i umożliwianie jej przeprowadzenia bez dostatecznego usprawiedliwienia koniecznością ochrony innej wartości, prawa lub wolności konstytucyjnej naruszać będzie gwarancje konstytucyjne dla życia ludzkiego.
Radykalne ograniczenie odpowiedzialności karnej za przerywanie ciąży w kontekście przywołanych przeze mnie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego stanowić będzie faktyczną rezygnację państwa polskiego z ochrony życia dzieci, w okresie gdy od początku ciąży upłynęło mniej niż 12 tygodni, a także prawnokarne ograniczenie wartości życia dzieci poczętych, gdyż projekt radykalnie zmniejsza odpowiedzialność karną za nielegalne dokonanie aborcji. Obowiązujące przepisy przewidują karę za nielegalne dokonanie aborcji jedynie w formie pozbawienia wolności, natomiast projektodawcy przewidują również możliwość zastosowania kary niższej rangi, tj. kary ograniczenia wolności, czyli kary, którą zagrożone jest np. zniesławienie. Proponuje się rezygnację z karania pomocnictwa przy przerywaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy i nakłaniania do nielegalnej aborcji.
W swej istocie przedstawiony projekt jest kolejnym wypowiedzeniem wojny człowieczeństwu, proszę państwa. Jego autorzy przekonują, że ludzkie życie nie jest wcale wartością nadrzędną, bo jakże inaczej zrozumieć bezkarność zabijania. Ważne jest, abyśmy wszyscy, bez względu na zajmowane dzisiaj na tej sali sejmowej miejsca, od lewa do prawa, zdali sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaka w tym momencie na nas ciąży. Każdy, kto godzi się na bezkarne zabijanie bezbronnych, jak chcą tego projektodawcy ustawy, otwiera szeroko nie furtkę, ale całą bramę, frontowe drzwi przed cywilizacją śmierci. Jakże przy tym obłudnie, wręcz fałszywie brzmi troska o ofiary przemocy, środowisko czy klimat. Pamiętajmy, choćby milcząca zgoda na zamach nawet na tylko jedno życie ludzkie jest zgodą na zbrodnię. Dlatego mając tę prawdę na uwadze, niezależną wszak od wyznania czy światopoglądu, stajemy w obronie cywilizacji życia.
Wobec faktu, że proponowany projekt ustawy narusza zasady polskiego porządku prawnego oraz podstawowe gwarancje konstytucyjne, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość wnosi o odrzucenie w całości w drugim czytaniu poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, druki nr 176 i 477. I przekładam, pani marszałek, proszę bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia