10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)

1. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druki nr 176 i 477).

Poseł Urszula Pasławska:

    Szanowna Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! Procedujemy dzisiaj nad ustawą, która jest wynikiem haniebnego i ideologicznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zmobilizował kobiety do wyjścia na ulicę i bardzo jasnego artykułowania swoich praw. Niemniej jednak od 30 lat dyskusja na ten temat trwa i do tej pory nie przyniosła żadnych pozytywnych efektów. I chociaż ustawa, o której dzisiaj rozmawiamy, jest godna uwagi, ja będę za nią głosowała, to mam nieodparte wrażenie, że znowu uczestniczymy w jakiejś akademickiej dyskusji. Jeżeli jakimś cudem uda się uzyskać większość na tej sali, to prezydent już zapowiedział, iż ustawy nie podpisze. W związku z tym mam wrażenie, że tracimy energię na rzeczy, które i tak nie mają szans wejść w życie. Jedyną dobrą propozycją jest propozycja referendum w tej sprawie, oddanie głosu Polakom i zamknięcie tej dyskusji przynajmniej na kilkadziesiąt lat. Chociaż mam też takie wrażenie, że nie byłoby to na rękę zarówno lewej, jak i prawej stronie, bo fajnie się pokłócić o kwestie światopoglądowe.

    Szanowni państwo, przed wyborami w 2023 r. zrobiono badania wśród kobiet. Zapytano kobiety o najważniejsze sprawy do załatwienia w Polsce. O czym mówiły kobiety? Na pierwszym miejscu wymieniły, uwaga, nie kwestię aborcji, ale kwestię przemocy wobec kobiet, na drugim miejscu wskazały brak żłobków i przedszkoli, na trzecim miejscu - 77% - niewystarczające wsparcie medyczne dla kobiet w ciąży i planujących dziecko. Również kwestia ubóstwa osób starszych, kobiet była kwestią podnoszoną w tym badaniu.

    W umowie koalicyjnej zawarliśmy bardzo istotne kwestie, które mają wspierać kobiety. W punkcie czwartym umowy koalicyjnej zapisaliśmy obietnicę poprawy standardów opieki medycznej, w punkcie szóstym -rozbudowę sieci żłobków i przedszkoli oraz dobrą opiekę poporodową, w punkcie siódmym - walkę z przemocą i dyskryminacją ze względu na płeć. Zegar tyka, od 7 miesięcy rząd pracuje, czekamy na dobre ustawy, które realnie poprawią jakość życia Polek. Nie walczymy o wielki lepszy świat, nie walczymy o wielkie rewolucje, ale o konkretne sprawy - niezależnie od tego, czy mieszkasz w dużym mieście, czy w małej miejscowości. Są tematy pilne i tematy ważne. Czy tematem ważnym nie jest to, że średnia emerytura kobiety jest o 1 tys. zł niższa niż emerytura mężczyzny?

    Szanowni państwo, po 8 latach destrukcji Prawa i Sprawiedliwości jest wiele spraw, które musimy szybko naprawić, wspierając życie i funkcjonowanie polskich rodzin. Skupmy się na tych rzeczach, które możemy zrobić, które będą akceptowalne tu i teraz, a nie uczestniczmy w dyskusji teoretycznej, hipotetycznej. Jeszcze raz powiem: ja będę głosowała za tą ustawą, ale ta ustawa, już wszyscy wiedzą, nie ma szans, aby wejść w życie. Skupmy się na sprawach, które dzisiaj pomogą Polakom, które są propozycją pozytywną, które będą miały większość i pogodzą tę salę - i będzie również zgoda pana prezydenta na podpisanie ustaw, które będą wspierały prawa kobiet i wzmacniały sytuację ekonomiczną kobiet w Polsce. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia