10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)
2. i 3. punkt porządku dziennego:
2. Sprawozdanie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej (druki nr 423 i 506).
3. Sprawozdanie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej (druki nr 424 i 507).Poseł Sprawozdawca Grzegorz Bernard Napieralski:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Ta ustawa to chyba jedna z najważniejszych ustaw, nad którą przyszło nam procedować w naszej komisji, i oczekiwana przez Polki i Polaków, ale też przez cały rynek telekomunikacyjny w Polsce.
Na początku chciałbym na ręce pana ministra Gramatyki i pana premiera Gawkowskiego złożyć serdeczne podziękowania. Te podziękowania płyną dlatego, że udało się naprawdę w sposób bardzo profesjonalny porozmawiać z przedstawicielami firm, izb gospodarczych, można powiedzieć całego rynku, i tak naprawdę ministerstwo włożyło wiele pracy, aby tę ustawę przygotować.
Ta ustawa jest ważna również dlatego, że mamy bardzo duży problem przez to, co wydarzyło się w zeszłej kadencji, czyli przez nieuchwalenie tej ustawy. Ona niestety leżała w gabinetach ministerialnych i na barki tego rządu spadło dzisiaj to, że musimy płacić kary za niewdrożenie tej dyrektywy i tych przepisów. Kara jest olbrzymia, bo wynosi 50 tys. euro dziennie. To są olbrzymie pieniądze. Mówię też o tym dlatego, że dzięki współpracy w komisji i porozumieniu udało nam się bardzo szybko tę ustawę przeprocedować.
13 czerwca 2024 r. Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowych projektów ustaw: ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej, druk nr 423, oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej, druk nr 424. Tego samego dnia oba projekty zostały skierowane do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w celu rozpatrzenia. Dzień później, 14 czerwca 2024 r., na mocy art. 41 regulaminu Sejmu Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii powołała podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia tych projektów ustaw. To tak naprawdę dzięki komisji, dzięki tej decyzji udało nam się bardzo sprawnie przeprocedować tę ustawę. To dwa naprawdę bardzo duże druki, w których były setki różnego rodzaju paragrafów, które musieliśmy jeden po drugim przepracować, również przepracować to w uzgodnieniu z instytucjami, izbami gospodarczymi czy też firmami, które były tym zainteresowane.
Podkomisja nadzwyczajna obradowała na pięciu posiedzeniach. 27 czerwca przyjęliśmy sprawozdanie odnośnie do projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej, natomiast dzień późnej zakończyły się prace nad projektem ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej.
Jeśli chodzi o prace nad tymi ustawami i na posiedzeniach podkomisji, to oprócz podziękowań ministerstwom chciałbym podziękować również urzędom państwowym: Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędowi Komunikacji Elektronicznej, Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego, Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, dlatego że we współpracy z tymi urzędami musieliśmy tę ustawę przeprocedować.
Ale też z tej mównicy chciałbym podziękować izbom gospodarczym, które pojawiły się na naszych posiedzeniach, stronie społecznej, która brała bardzo czynny udział w tych posiedzeniach i też podpowiadała rozwiązania takie, które będą nam pomagały w codziennym życiu, a jak mówię, ta ustawa bardzo mocno zmienia cały nasz rynek i to, co się w tym sektorze będzie działo. Dziękujemy wszystkim tym izbom. Jest ich bardzo dużo - małe izby, takie jak choćby Związek Telewizji Kablowych w Polsce, czy duże izby, jak np. Konfederacja Lewiatan, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Krajowa Izba Komunikacji Internetowej, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej itd., mógłbym tu wymieniać i wymieniać. Jeszcze raz podziękowania, dlatego że byliście dla nas, parlamentarzystów, olbrzymim wsparciem.
Chciałbym z tego miejsca również podziękować wszystkim posłom i posłankom z podkomisji, bo to było kilka dni wielogodzinnych prac nad wszystkimi tymi paragrafami i bez wsparcia koleżanek i kolegów ze wszystkich partii politycznych naprawdę byłoby nam ciężko to przeprocedować. A tak naprawdę czas nas gonił i czas ciągle nas goni, więc mam nadzieję, że kiedy w tym drugim czytaniu pojawią się poprawki, dzisiaj w komisji postaramy się je przepracować i jutro będziemy mogli tę ustawę przesłać do Senatu, aby jak najszybciej wróciła do Sejmu i oczekiwała tylko na podpis prezydenta. Mam również nadzieję, że pan prezydent bardzo szybko podpisze tę ustawę, abyśmy nie płacili tych drakońskich kar.
4 lipca tego roku sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej rozpatrzyła Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. W czasie posiedzenia do druku nr 423 zgłoszono 17 poprawek, z których komisja przyjęła 4, natomiast do druku nr 424 zgłoszono 15 poprawek, 8 z nich komisja przyjęła.
Te projekty Wysokiej Izbie przedkładamy i bardzo prosimy o pozytywne zaopiniowanie tych poprawek, które rekomendowała komisja, przyjęcie tej ustawy, prace w Senacie i jak najszybsze odesłanie do prezydenta. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia