10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)

2. i 3. punkt porządku dziennego:


   2. Sprawozdanie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej (druki nr 423 i 506).
   3. Sprawozdanie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej (druki nr 424 i 507).

Poseł Paweł Bliźniuk:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska mam zaszczyt zaprezentować stanowisko wobec projektów ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej oraz przepisów to prawo wprowadzających.

    Blisko 35 euro na minutę, ponad 2 tys. euro na godzinę i 50 tys. euro dziennie, do tego 4 mln euro jednorazowej kary - za co? Za opóźnienia, za brak działania. Przypomnijmy: poprzedni rząd miał czas na wdrożenie Europejskiego kodeksu komunikacji elektronicznej do 21 grudnia 2020 r. W marcu br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę za brak implementacji przepisów unijnych przez lata rządów naszych poprzedników. Dlatego tym bardziej warto zaznaczyć, że to, co nie udało się przez tyle lat, obecnie w kilka miesięcy nadrabia rząd koalicji 15 października, który niezwłocznie przystąpił do przygotowania omawianych dzisiaj projektów.

    W tym miejscu chciałbym podziękować całemu zespołowi z Ministerstwa Cyfryzacji z wiceministrem Michałem Gramatyką i wicepremierem Gawkowskim na czele za sprawne i efektywne działanie, a także przewodniczącemu komisji cyfryzacji Bartłomiejowi Pejo, który umożliwił sprawne procedowanie nad projektami ustaw w ramach komisji, wszystkim członkiniom i członkom komisji, a przede wszystkim posłowi Grzegorzowi Napieralskiemu, który wraz ze specjalną podkomisją punkt po punkcie przepracował projekt ustawy. Warto też podkreślić, że nowe Prawo komunikacji elektronicznej zostało poddane gruntownym konsultacjom społecznym. Strona społeczna była zaangażowana zarówno na poziomie prac rządowych, jak i podczas posiedzenia specjalnej podkomisji. Za zaangażowanie wszystkich i poświęcony czas również należą się podziękowania.

    Prawo komunikacji elektronicznej to zarówno implementacja dyrektywy unijnej, jak i przede wszystkim akt prawny regulujący całą branżę, zastępujący dotychczasowe Prawo telekomunikacyjne. Dlaczego nowe przepisy są tak ważne? Bo przede wszystkim poprawiają sytuację prawną konsumenta. Jak? Poprzez regulacje dotyczące zawierania i rozwiązywania umów, zakresu dokumentów składających się na umowę o świadczenie usług komunikacji elektronicznej, reklamacji usługi, dostępu do niezależnego narzędzia porównawczego ofert, usług, regulacji usług direct billing. Bo kompleksowo regulują znaczny obszar naszej gospodarczej rzeczywistości w zakresie obowiązków i uprawnień zarówno podmiotów publicznych właściwych w ramach telekomunikacji oraz komunikacji elektronicznej, jak i przedsiębiorców. To holistyczna regulacja rynku obejmująca m.in. kwestię dostępu do sieci telekomunikacyjnej, problematykę gospodarowania częstotliwościami oraz zasobami numeracji, a także pozwoleniami radiowymi. Bo wdrażamy dyrektywę RED, czyli jednolitą ładowarkę dla wybranych urządzeń mobilnych. Bo poprawiamy bezpieczeństwo chociażby poprzez migrację z sieci miedzianych, a także poprzez określenie obowiązków przedsiębiorców telekomunikacyjnych na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa, porządku i bezpieczeństwa publicznego. Bo uruchamiamy w Polsce usługę advanced mobile location umożliwiającą przekazywanie precyzyjnej informacji o lokalizacji osoby dzwoniącej na numery alarmowe, 111 lub inne trzycyfrowe abonenckie usługi specjalne w czasie trwania połączenia głosowego z operatorem numeru alarmowego. To w znaczny sposób poprawi nasze bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych.

    To tylko część rozwiązań prawnych, które warto wskazać jako pozytywne w procedowanym projekcie ustawy. Dlatego w imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska deklaruję poparcie dla przedłożonych projektów i gorąco zachęcam Wysoką Izbę do głosowania za nowym Prawem komunikacji elektronicznej. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia