10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)

2. i 3. punkt porządku dziennego:


   2. Sprawozdanie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej (druki nr 423 i 506).
   3. Sprawozdanie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej (druki nr 424 i 507).

Poseł Łukasz Osmalak:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowni Obywatele! Procedowane projekty to odpowiednio druki nr 423, 506 oraz 424 i 507. Są one implementacją prawa Unii Europejskiej i dotyczą ustanowienia Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej, które w pełni po wielu, wielu latach zaniedbań implementujemy w polskim systemie prawnym dyrektywą prawa europejskiego.

    Europejski kodeks łączności elektronicznej ma na celu poprawić pozycję konsumentów na rynku usług telekomunikacyjnych, wprowadzić m.in. możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań w przypadku wygaśnięcia ważności konta oraz zwiększyć elastyczność przy zawieraniu i rozwiązywaniu umów.

    Rozwiązania zawarte w projekcie zwiększają dostępność i wykorzystanie sieci o bardzo dużej przepustowości, umożliwiając powszechne korzystanie z produktów, usług i aplikacji w ramach jednolitego rynku cyfrowego.

    Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Jest to projekt w ramach strategii jednolitego rynku cyfrowego. Realizacja tej wizji wymaga osiągnięcia do 2025 r. trzech celów strategicznych. Po pierwsze, to jest zapewnienie gigabitowego dostępu do Internetu w miejscach stanowiących siłę napędową rozwoju społeczno-gospodarczego, aby w ten sposób wspierać wzrost i zatrudnienie w Europie.

    Po drugie, zapewnienie na wszelkich obszarach miejskich oraz we wszystkich gminach, na szlakach komunikacyjnych zasięgu sieci 5G, aby w ten sposób wspierać konkurencyjność Europy oraz zapewnić we wszystkich gospodarstwach domowych w Europie dostęp do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, aby w ten sposób wesprzeć spójność Europy.

    Szanowni państwo, wdrożenie tego Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej powinno było nastąpić do 21 grudnia 2020 r., czyli 2 lata po przyjęciu dyrektywy. 3,5 roku po tej dacie granicznej Komisja Europejska skierowała przeciwko Polsce skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W tej skardze wnosiła o stwierdzenie, że poprzez nieprzyjęcie przepisów niezbędnych do wdrożenia kodeksu Polska uchybiła zobowiązaniom, które ciążą na niej na mocy dyrektywy. TSUE 14 marca tego roku wydał wyrok i orzekł, że Polska musi zapłacić karę w wysokości 50 tys. euro dziennie, a także ryczałt w wysokości 4 milionów euro.

    Szanowni państwo, w tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować ministrom: panu ministrowi Gawkowskiemu i panu ministrowi Michałowi Gramatyce, który wiele godzin spędził na pracach komisji i podkomisji. Dziękuję bardzo panu przewodniczącemu Pejo, panu przewodniczącemu Napieralskiemu, z którymi razem w komisjach pracowaliśmy nad tą ustawą. Dziękuję bardzo wszystkim kolegom i koleżankom posłom. Spędziliśmy w pracy nad tym naprawdę wiele godzin. Wreszcie bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyszli na nasze posiedzenia komisji i podkomisji, którzy spędzili razem z nami wiele godzin, po to właśnie, aby to prawo doprecyzować.

    Szanowni państwo, Klub Parlamentarny Trzecia Droga będzie głosował oczywiście za implementacją tego prawa, wraz z poprawkami, które pozytywnie zaopiniowaliśmy na posiedzeniu komisji. Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia