10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)

2. i 3. punkt porządku dziennego:


   2. Sprawozdanie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej (druki nr 423 i 506).
   3. Sprawozdanie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej (druki nr 424 i 507).

Poseł Adam Dziedzic:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Rządowy projekt ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej, druk nr 423, to implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiająca Europejski kodeks łączności elektronicznej. Wdrożenie następuje poprzez przyjęcie dwóch aktów prawnych: nowej merytorycznej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej zastępującej ustawę z dnia 16 lipca 2004 r. oraz odrębnej ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej, która swoim zakresem obejmuje wiele zmian w innych ustawach.

    Rządowy projekt ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej kompleksowo reguluje m.in. kwestie wykonywania działalności polegającej na zapewnieniu komunikacji elektronicznej, regulowaniu rynków komunikacji elektronicznej i warunków gospodarowania częstotliwościami, prawami i obowiązkami użytkowników, regulowaniu zasad przetwarzania danych telekomunikacyjnych i ochrony tajemnicy komunikacji elektronicznej. Dotychczas materia ta była regulowana ustawą z dnia 16 lipca 2004 r.

    Europejski kodeks łączności elektronicznej zawiera szereg uaktualnionych przepisów regulujących sieci łączności elektronicznej, w tym sieci telekomunikacyjne, usługi telekomunikacyjne oraz towarzyszące urządzenia i usługi. Określa zadania wykonywane przez krajowe organy regulacyjne, a także wprowadza szereg procedur służących zapewnieniu harmonizacji ram regulacyjnych w całej Unii Europejskiej. Ma na celu stymulowanie konkurencji i zwiększenie inwestycji w sieci 5G i sieci o bardzo dużej przepustowości, tak aby wszyscy obywatele naszego kraju oraz Unii Europejskiej i wszystkie przedsiębiorstwa z Unii i naszego kraju mogli korzystać z łączności wysokiej jakości oraz cieszyć się wysokim poziomem ochrony konsumentów oraz większym wyborem innowacyjnych usług cyfrowych.

    Rozwój sieci szerokopasmowych, zarówno światłowodowych, jak i bezprzewodowych, jest uznawany za jeden ze strategicznych elementów rozwoju gospodarczego Polski i krajów Unii Europejskiej. Duży nacisk w chwili obecnej kładzie się na sieci 5G, które traktowane są jako jedne z najważniejszych czynników warunkujących postęp ekonomiczny i techniczny, także przezwyciężanie kryzysu wywołanego pandemią. Sieci 5G są uruchamiane na całym świecie, a tempo tego procesu w poszczególnych państwach będzie decydowało o pozycji Unii Europejskiej na świecie, a tym samym o pozycji naszego kraju.

    Zmiany dokonywane ustawą - Prawo komunikacji elektronicznej w ustawach odrębnych wynikają również z konieczności aktualizacji znajdujących się w przepisach odesłań do Prawa telekomunikacyjnego. Ta ustawa wnosi dobre rozwiązania, zarówno dla konsumentów, jak i dla przedsiębiorców. Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi w pełni popiera rządowy projekt ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Dziękuję bardzo.

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela)


Przebieg posiedzenia