10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)
4. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa (druki nr 471, 471-A i 505).
Poseł Iwona Maria Kozłowska:
Pani marszałek, Wysoka Izbo, panowie ministrowie, czy mnożenie przesłanek użycia broni w celu obrony nienaruszalności naszych granic połączone z zastrzeżeniem, że można jej użyć, gdy inne środki przymusu bezpośredniego nie są możliwe do użycia, a samo jej wykorzystanie to środek ostateczny, nie spotęguje niepewności wśród żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących naszych granic? W nagłej sytuacji żołnierz chroniący granicę państwa powinien mieć jasne i bardzo klarowne zasady użycia broni. Mówimy tu o sytuacjach, w których żołnierze działają w skrajnie trudnych warunkach motywacyjnych, gdzie niejednokrotnie ocena stanu faktycznego jest niezmiernie utrudniona, przy czym brakuje czasu na analizę przepisów prawa, a reakcję musi cechować szybkość.
Czy według ministerstwa w krytycznych sytuacjach na granicy (Dzwonek) żołnierze i funkcjonariusze będą w stanie podjąć szybką, zgodną z przepisami decyzję o użyciu broni? Bardzo dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia