10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)
5. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw (druk nr 494).
Poseł Paweł Sałek:
Szanowny panie marszałku, pani minister, szanowni państwo, Wysoka Izbo, kilka sprostowań po tej dyskusji, która się odbyła, i po tych pytaniach. Trzeba wspomnieć, że w 2015 r. moc zainstalowana w elektrownie wiatrowe, mówię tu do pana posła Meysztowicza, wynosiła 4886 MW. W momencie gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości kończył swoją działalność, moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych wynosiła 8918 MW - to wzrost o ponad 80%. Są to dane z Agencji Rynku Energii, czyli niekwestionowane. To ? propos tego, że państwo wmawiają, iż energetyka odnawialna nie rozwijała się w czasach rządu Prawa i Sprawiedliwości, w momencie gdy przyrost OZE dla fotowoltaiki, dla energii pozyskiwanej ze słońca wzrósł 135 razy. To jest jedna rzecz.
Druga rzecz to pytanie do pani minister i chciałbym, żeby pani minister odpowiedziała. Pani minister, czy pieniądze z handlu uprawnieniami do emisji mogą trafić do budżetu? (Dzwonek) Odpowiem: one mogą trafić do budżetu, tylko państwo, raportując tę informację do Komisji Europejskiej, musi wykazać, że taką samą ilość środków przekazało na odnawialne źródła energii. I jeszcze jedno pytanie do pani minister: Czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazywało takie raporty do Komisji Europejskiej wykazujące, ile pieniędzy z ETS, z naszego budżetu, czyli z narodowego funduszu ochrony środowiska, trafiało na odnawialne źródła energii? Dziękuję uprzejmie. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia