10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)
7. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych o poselskim projekcie uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 508 i 511).
Poseł Kazimierz Smoliński:
Nie ma problemu.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przed sobą projekt zmiany regulaminu Sejmu. Wydawałoby się, że to bezdyskusyjne - nowa Komisja do Spraw Dzieci i Młodzieży. Rzeczywiście problemów z dziećmi i młodzieżą jest bez liku i co do tego nie ma wątpliwości. Natomiast instrumenty, które państwo przyjmujecie do rozwiązania tych problemów w postaci nowej komisji, naszym zdaniem są absolutnie niewłaściwe. Istnieje Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży, w zakres działania której wchodzi wiele tych elementów, o których państwo mówicie. Jest podkomisja do spraw młodzieży, która praktycznie niestety nie działa. Ale to już kwestia tego, dlaczego inicjatorzy tej zmiany regulaminu Sejmu nie zostaną członkami tej podkomisji i dlaczego nie realizują tych zadań, które są przewidziane. Nadal państwo pozostawiacie w zakresie działania dotychczasowej komisji takie sprawy jak wypoczynek, kultura fizyczna i sport dzieci i młodzieży, opieka nad dziećmi i młodzieżą. Z jednej strony powołujemy komisję, a z drugiej - sprawy dzieci i młodzieży pozostawiamy w dotychczasowej komisji. Sprawy realizacji aspiracji młodego pokolenia oraz społeczno-zawodowej adaptacji młodzieży nadal zostają. Naszym zdaniem trzeba było to przenieść do nowej komisji, która ma zajmować się sprawami dzieci i młodzieży. A zakres pracy tej komisji jest bardzo wąski, ponieważ ma się ona zajmować dziećmi i młodzieżą, w tym sprawami wszechstronnego rozwoju, wysokiej jakości życia, przestrzegania praw, ochrony przed wszelkimi formami przemocy oraz budowania solidarności międzypokoleniowej. Część z tego zakresu realizowana jest przez rzecznika praw dziecka. Niedawno wybraliście państwo jako większość nowego rzecznika, powinniście z nim też omawiać te sprawy, a nie tworzyć nowy byt. Macie największy rząd, teraz będziecie mieli największą ilość komisji. Chodzi chyba o to, żeby ktoś nowy był w komisji.
Kolejna zmiana to jest przywrócenie rotacyjnego przewodniczącego Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Myśmy to zlikwidowali, ponieważ uważaliśmy, że bardziej sprawnie jest, kiedy jeden przewodniczący dłużej działa, ponadto były zarzuty legislacyjne. Te zarzuty legislacyjne nadal są podnoszone, ponieważ to, co państwo mówicie, że wszyscy będą pełnili tę funkcję, wcale z projektu nie wynika. Projekt mówi, że będą ją pełnili po 6 miesięcy kolejno członkowie tej komisji. To nie znaczy, że wszyscy muszą ją pełnić. Jestem przekonany, że państwo przewodniczenia tej komisji naszemu przedstawicielowi nie dacie. Złamaliście tam już dobry obyczaj, że reprezentacja powinna być w miarę proporcjonalna do wielkości klubu - na siedmiu członków nasz największy klub ma zaledwie jednego przedstawiciela, jednego z siedmiu, i nawet nie jest on wiceprzewodniczącym. A więc to jest tylko kolejna rzecz. Nie możecie się dogadać, kto będzie przewodniczącym tej komisji, więc po rotacyjnym marszałku teraz wprowadzacie rotacyjnego (Dzwonek) przewodniczącego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia