10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)
9. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia 48. rocznicy protestów robotników przeciwko władzy komunistycznej w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku (druki nr 478 i 514).
Poseł Agnieszka Górska:
Szanowna pani marszałek, Wysoka Izbo, radomski protest robotniczy stał się powiewem wolności, który zapoczątkował niezwykle ważne zmiany w całej Polsce. Pretekstem do ogromnego buntu przeciw ówczesnej władzy i wyjścia radomskich robotników na ulicę była zapowiedź komunistycznego rządu dotycząca podwyżek cen żywności.
W demonstracjach uczestniczyło ok. 20 tys. osób. Uczestnicy zostali poddani brutalnym represjom przez komunistyczne władze. Byli bici na tzw. ścieżkach zdrowia i wyrzucani z pracy. Były też ofiary. Zginęli Jan Łabędzki, Tadeusz Ząbecki, Jan Brożyna i ks. Roman Kotlarz, który znalazł się świadomie - jak pisze w liście do ks. prymasa - wśród robotników, błogosławił ich i szedł z nimi. Wypowiadał się bardzo zdecydowanie w swoich kazaniach. Mówił, że człowiek pragnie prawdy, sprawiedliwości, szacunku i wolności. Zdecydowanie przeciwstawiał się (Dzwonek) represjom. Bronił radomskich robotników, którzy upomnieli się o swoją godność i godność ludzkiej pracy.
Dzisiaj chcę podziękować wszystkim uczestnikom wydarzeń radomskich za podjętą walkę, za odwagę i za to, że dziś mamy wolną Polskę.
I choć sama urodziłam się dopiero w 1976 r., a może właśnie dlatego, czuję ogromną więź z tamtymi wydarzeniami i z tamtymi osobami. Wspólnie z Towarzystwem Patriotycznym im. ks. Romana Kotlarza, a także z rodziną ks. Romana Kotlarza, żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń, każdego roku w Szydłowcu organizujemy spotkanie upamiętniające te wydarzenia i postać ks. Romana Kotlarza, modląc się o jego beatyfikację. Szydłowiec był pierwszą parafią ks. Romana Kotlarza, dlatego też uroczystości te zawsze gromadzą liczne rzesze mieszkańców zarówno Szydłowca, jak i całej ziemi radomskiej.
Cykliczne spotkania są niezwykle ważne, abyśmy pamięć o tamtych wydarzeniach przekazywali następnym pokoleniom i tak aby mogła ona trwać wiecznie. Wszystkim bohaterom tamtych lat, tamtych dni dziś raz jeszcze dziękuję: za waszą odwagę, gotowość do działania, za to, że jesteście przykładem dla ludzi, jak trzeba z poświęceniem walczyć o godność i wolność Rzeczypospolitej. Zmarłych polecam modlitwie. Cześć ich pamięci. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia