10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)

9. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia 48. rocznicy protestów robotników przeciwko władzy komunistycznej w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku (druki nr 478 i 514).

Poseł Maria Koc:

    Bardzo dziękuję.

    Szanowna pani marszałek, Wysoka Izbo, oddajemy dzisiaj hołd uczestnikom tamtych dramatycznych wydarzeń sprzed 48 lat, wydarzeń, które miały miejsce w Radomiu, w Ursusie, w Płocku, ale przecież nie tylko, bo wiemy, że wtedy do strajku, do protestów stanęło ponad 80 tys. robotników w 90 zakładach w 24 województwach w Polsce. Radom, Ursus i Płock stały się symbolem tamtych dramatycznych, tragicznych wydarzeń. Dramatycznych i tragicznych, bo przecież wielu ludzi po tych protestach zostało aresztowanych, wielu było represjonowanych, ludzie byli bici, osadzani w więzieniu, skazywani, a przecież byli też tacy, którzy stracili życie właśnie za to, że stanęli po stronie robotników.

    Szanowni państwo, te protesty wywołane zapowiedzią podwyżek były krótkie, ale miały bardzo burzliwy i gwałtowny charakter. Władza na skutek tych protestów wycofała się (Dzwonek) z pomysłu podwyżek, ale tamten czas, tak bardzo trudny, tak niesprawiedliwy, władzy tak opresyjnej, trzeba przypominać, szanowni państwo, bo znowu pojawiają się pomysły, aby funkcjonariuszom aparatu represji PRL-owskiej przywrócić wysokie emerytury.

    Mam pytanie do pana posła sprawozdawcy Marka Suskiego, jak zapatruje się na te pomysły i jakie są losy tych, którzy represjonowali robotników z Radomia, Ursusa, Płocka, także z Gdańska - przecież tam w stoczni również w tamtym czasie protestowało 10 tys. robotników. Jakie są losy tych bandytów, którzy represjonowali robotników? Czy zostali skazani, czy zostali osadzeni i jak pan się zapatruje na to, aby ludziom tego pokroju przywrócić teraz wysokie emerytury? Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia