10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)

10. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie 68. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 (druki nr 480 i 515).

Poseł Witold Tumanowicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! ˝Każdy prowokator czy szaleniec, którzy odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji˝ - grzmiał premier Józef Cyrankiewicz po zakończeniu pacyfikacji poznańskiego czerwca 1956 r. 28 czerwca poznaniacy bohatersko stanęli przeciwko władzy komunistycznej, władzy, która przeznaczyła mniej środków na region, władzy, która ignorowała potrzeby rozwoju infrastrukturalnego, władzy, która doprowadziła do tego, że mieszkańcy Poznania, słynącego przecież z Zakładów Cegielskiego, zarabiali średnio mniej niż wynosiła średnia krajowa. Demonstranci szli z hasłami: chcemy żyć normalnie, chcemy Polski katolickiej, a nie bolszewickiej.

    Niech dziś będzie to przestrogą dla każdej władzy, że nie wolno stawiać interesu jednego regionu ponad innymi, że Polska jest jedna niezależnie od tego, czy to wieś, miasteczko, miasto czy potężna aglomeracja. Niech to będzie przestroga, także dla rządu Donalda Tuska, który próbuje w ramach realizacji karykatury pierwotnego planu CPK pominąć Polskę Wschodnią, w tym moją Lubelszczyznę.

    Poznaniacy 68 lat temu dali przykład tego, że jeżeli władza jest zła, to naród upomni się o swoje prawa. Klub Konfederacji składa hołd ofiarom wydarzeń czerwcowych w Poznaniu i poszkodowanym w tych wydarzeniach. Nie zapomnimy o odwadze i bohaterstwie ludzi, którzy walczyli o godność, suwerenność i niepodległość. Będziemy popierać projekt uchwały. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia