10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)

Oświadczenia.

Poseł Fryderyk Sylwester Kapinos:

    Szanowna pani marszałek, Wysoka Izbo, w dniu 30 czerwca br. członkowie NSZZ ˝Solidarność˝, samorządowcy oraz mieszkańcy miasta Mielca uczcili 44. rocznicę strajku w WSK PZL Mielec w roku 1980. Obchody tej bardzo ważnej daty w historii miasta Mielca oraz ˝Solidarności˝ rozpoczęły się od mszy świętej w intencji pracowników WSK PZL Mielec w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Następnie złożone zostały kwiaty pod pomnikiem, który powstał z okazji 20-lecia założenia tej organizacji związkowej oraz, jak głosi napis na nim, w celu wydobycia z zapomnienia strajku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Mielec, będącego początkiem lipcowej fali protestów poprzedzającej Sierpień ’80, który znajduje się nieopodal wspomnianej świątyni.

    Równo 44 lata temu, 30 czerwca 1980 r., pojawiła się informacja, że zostaną wstrzymane zapowiadane podwyżki płac w WSK PZL Mielec. Stało się to wobec zapowiadanych na 1 lipca tego roku podwyżek cen artykułów spożywczych. W związku z tym 1. dnia lipca 270 pracowników zakładu odmówiło pracy. Na początku z Wydziału 30, następne przestoje miały miejsce w Wydziale 06 oraz w Zakładzie Aparatury Wtryskowej. W tym samym dniu wydelegowani pracownicy z Wydziału 30 (Dzwonek) spotkali się z sekretarzem PZPR oraz dyrektorem. Zostali przez nich potraktowani lekceważąco oraz padła z ich strony groźba zwolnienia całej załogi. Kolejnego dnia strajkowało już 2 tys. osób z dziewięciu wydziałów produkcyjnych.

    Strajk w WSK PZL Mielec był pierwszym z największych w lecie 1980 r. Z całą pewnością można go nazwać iskrą, która rozpaliła protesty w innych zakładach w Polsce. Ta iskra wyszła właśnie z Mielca, z WSK PZL Mielec. To ważne, aby przetrwała pamięć o tych wydarzeniach i odwadze ludzi, którzy potrafili się przeciwstawić działaniom komunistycznej władzy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia