10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)

Oświadczenia.

Poseł Mariusz Krystian:

    Pani marszałek, Wysoka Izbo, 81 lat temu, w niedzielę 11 lipca 1943 r., nacjonaliści ukraińscy spod znaku Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonali masowego i bestialskiego ataku na 150 polskich wsi i miasteczek na Wołyniu. Akt ten był kulminacją wielkich mordów, jakich ze względów narodowościowych dopuszczali się na Polakach Ukraińcy, zaślepieni bezwzględną ideologią głoszoną przez ich przywódców: Stepana Banderę i Romana Szuchewycza. Masowe mordy Polaków przez Ukraińców rozpoczęły się 9 lutego 1943 r., choć pomniejsze ataki miały miejsce już wcześniej. Ukraińcy spod znaku UPA realizowali plan fizycznej eksterminacji Polaków zamieszkujących ziemie, które uznawali za ukraińskie, po to aby w przyszłości utworzyć jednolite etnicznie państwo ukraińskie. Swój plan realizowali z największym okrucieństwem, którym dorównywali jedynie oprawcom niemieckim i radzieckim w ich katowniach oraz obozach koncentracyjnych i łagrach.

    Zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu. Naszych rodaków palono żywcem, wrzucano do studni, rąbano siekierami i przekłuwano widłami. Stosowano wymyślne tortury, gwałcono kobiety i mordowano nienarodzone dzieci w łonach ich matek. (Dzwonek) Według szacunków historyków ukraińscy nacjonaliści na Wołyniu, w Galicji Wschodniej oraz na ziemiach dzisiejszej Polski, przy znacznej pomocy ukraińskich chłopów, zamordowali ponad 100 tys. Polaków. Zbrodnia ta była czystką etniczną, która jednocześnie wypełnia definicję ludobójstwa. Niestety większość ofiar nigdy nie doczekała się godnego pogrzebu i uczczenia ich pamięci. Polskie wsie zniknęły z powierzchni, polski majątek zagrabiono, a pamięć o Polakach miała zostać wymazana z pamięci i kart historii.

    Niestety odrodzone państwo ukraińskie nie zrobiło nic, aby stanąć w prawdzie wobec zbrodni ludobójstwa Polaków z czasów II wojny światowej. Pomimo ogromnej pomocy i wielkiego aktu solidarności z narodem ukraińskim, jaki spotkał Ukraińców ze strony Polaków po agresji Rosji, Ukraińcy nie wykonali żadnych działań, które doprowadziłyby do ekshumacji polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa, ich godnego pochówku i upamiętnienia. Polacy z Wołynia i Galicji Wschodniej dalej wołają ze swych bezimiennych grobów o pamięć i prawdę.

    Jako polski parlamentarzysta żądam od państwa ukraińskiego uznania zbrodni na Polakach dokonanych przez banderowców z UPA...

    Wicemarszałek Dorota Niedziela:

    Panie pośle, proszę do końca.

    Poseł Mariusz Krystian:

    ...jako zbrodni wojennej i aktu ludobójstwa. Żądam ekshumacji i godnego upamiętnienia ofiar, a w przyszłości - symbolicznego zadośćuczynienia. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia