10. kadencja, 15. posiedzenie, 1. dzień (11-07-2024)

Oświadczenia.

Poseł Zbigniew Bogucki:

    Wielce szanowna pani marszałek, Wysoki Sejmie, dzisiaj trudno mówić o czymś innym niż o rocznicy, tragicznej rocznicy krwawej niedzieli 1943 r. na Wołyniu. Dlaczego wielu z nas o tym wspomina, dlaczego wracamy do tamtego czasu i przypominamy tę wielką zbrodnię, zbrodnię ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA, ale także wspieranych przez miejscową ludność? Po co do tego wracamy? Co chcemy przez to osiągnąć? Wracamy nie po to, żeby szukać zemsty, nie dlatego, żeby rozdrapywać rany. Wracamy, bo ta pamięć musi być żywa i ta pamięć jest hołdem ofiarom, ale także nauką, żeby nigdy więcej takie wydarzenia, taka zbrodnia, takie ludobójstwo się nie wydarzyło. To także powinna być nauka dla narodu ukraińskiego, tego narodu, którego tutaj, w Polsce, z rąk polskich obywateli spotkało tak wielkie przyjęcie, coś, co nie wydarzyłoby się, jestem o tym przekonany, pod żadną inną szerokością geograficzną.

    Warto przywołać słowa śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego (Dzwonek): Kiedy patrzymy na to, co zrobiliśmy dla Ukraińców, wtedy kiedy szukali pomocy, schronienia przed piekłem rosyjskiej wojny tutaj, w Polsce, to warto być Polakiem. Możemy być dumni, że jesteśmy Polakami. Ta duma nie powinna być taka, że powinna nas gdzieś pchać, właśnie w te sfery, które wywyższać powinny nas ponad inne narody. Ale warto być Polakiem, warto być dumnym.

    I przesłanie do Ukraińców: Rozliczcie się ze swoją historią, a wtedy nastąpi prawdziwe i pełne pojednanie. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia