10. kadencja, 16. posiedzenie, 4. dzień (26-07-2024)

29. i 30. punkt porządku dziennego:


   29. Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 roku oraz Informacja o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2023 roku wraz z komisyjnym projektem uchwały (druki nr 451 i 520).
   30. Informacja o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 roku wraz z komisyjnym projektem uchwały (druki nr 452 i 519).

Poseł Sprawozdawca Krzysztof Piątkowski:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! Nie tylko dzisiaj pan Czabański jest nieobecny. 4 czerwca, kiedy Komisja Kultury i Środków Przekazu spotkała się po to, żeby przyjąć bądź odrzucić zgodnie z obowiązującym prawem informację o działalności Rady Mediów Narodowych w roku 2023 r., pan Czabański również się nie pojawił, ale przysłał pismo do pana marszałka Szymona Hołowni, w którym napisał, że w związku z tym, że rząd Donalda Tuska za aprobatą większości sejmowej, łamiąc obowiązujący porządek prawny, przejął spółki mediów publicznych i postawił je w stan likwidacji, uprzejmie informuje pana marszałka, iż dopóki sytuacja nie ulegnie zmianie, nie widzi możliwości wzięcia udziału w obradach plenarnych Sejmu oraz w posiedzeniu sejmowej komisji poświęconych rozpatrzeniu tej informacji. Za chwilę powiem, co myślę na temat tego pisma.

    Pismo skierował również do wysokiej komisji członek Rady Mediów Narodowych pan Marek Rutka. I on w swojej konkluzji napisał, że działalność Rady Mediów Narodowych jest kolejnym argumentem przemawiającym za jej likwidacją i koniecznością przebudowy zasad funkcjonowania mediów publicznych w Polsce. Takie ewidentne, nawet powiedziałbym: manifestacyjne bojkotowanie obrad Sejmu, Senatu oraz sejmowej i senackiej komisji, niewykonywanie swoich obowiązków, również bojkotowanie państwa, bo państwo jesteście częścią tego parlamentu, nawet jeśli się wam zdaje inaczej...

    (Poseł Antoni Macierewicz: Akurat nas oni aprobują.)

    Chcę zwrócić państwu uwagę, że to jest oburzające. Jeśli rzeczywiście pan Czabański postanowił nie wykonywać swoich obowiązków, być może powinien podać się do dymisji. To byłoby honorowe. A już przynajmniej mógłby zrezygnować z honorarium, które pobiera za pracę, choć przecież nie wykonuje swoich obowiązków. Ale najwidoczniej panu Czabańskiemu pomylił się honor z honorarium. (Oklaski)

    (Głos z sali: Co najmniej.)

    Ja nawet, proszę państwa, rozumiem ten bojkot obecnej większości parlamentarnej, obecnego rządu, również wasz bojkot (Poruszenie na sali, dzwonek), bo wy również jesteście przez niego bojkotowani, choć oczywiście uważam, że jest to karygodne. Pan Czabański zdefiniował, czym jest dla niego polska racja stanu, już w roku 2018 i otóż jego zdaniem polską racją stanu jest popieranie rządu, ale pod warunkiem, że na czele tego rządu stoi polityk Prawa i Sprawiedliwości. W żadnym innym wypadku nie. Pan Czabański uważa, że tzw. media narodowe muszą być za tak właśnie rozumianą polską racją stanu. Abstrahując od mojej opinii, choć dość powszechnej, że Rada Mediów Narodowych w ogóle nie jest potrzebna, nie powinna istnieć...

    (Głos z sali: To tak jak ty.)

    ...pragnę powiedzieć, że powołana została z naruszeniem prawa wyłącznie po to, by stać się przedłużeniem władzy Prawa i Sprawiedliwości w mediach publicznych i zamiast strzec media publiczne przed ich upartyjnieniem, sama stała się organem partyjnym, by stać na straży interesów jednej tylko partii politycznej. Chcę powiedzieć, że przyjęcie przez państwa informacji Rady Mediów Narodowych o jej działalności, niezależnie od naszej opinii na temat tej działalności, byłoby akceptacją dla okazywanego na każdym kroku braku szacunku dla parlamentu, dla Sejmu, dla Senatu, dla komisji sejmowej i komisji senackiej, a zatem również dla państwa.

    (Poseł Antoni Macierewicz: Odwrotnie. To jest szacunek dla praworządności.) (Dzwonek)

    Chciałem powiedzieć, że w głosowaniu za odrzuceniem informacji opowiedziało się 12 posłów, przeciw odrzuceniu - 4 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

    (Poseł Antoni Macierewicz: Łamiecie prawo cały czas.)

    Taka jest decyzja komisji, taką decyzję komisja rekomenduje. Bardzo dziękuję, pani marszałek. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia