10. kadencja, 16. posiedzenie, 4. dzień (26-07-2024)

42. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych o przedstawionym przez Prezydium Sejmu projekcie uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 389 i 575).

Poseł Michał Pyrzyk:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga przedstawiam stanowisko o projekcie uchwały zaproponowanym przez Prezydium Sejmu w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Procedowana nowelizacja zawiera zmiany, których podstawowym celem jest zwiększenie transparentności procesu ustawodawczego i stworzenie warunków proceduralnych sprzyjających poprawie jakości stanowionych ustaw. Są one związane także z potrzebą implementacji tzw. kamieni milowych, czyli warunków, od których uzależnione jest uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy i zwiększenie odporności.

    Proponowane przez Prezydium Sejmu zmiany wprowadzają obowiązek przedkładania uzasadnienia poselskich projektów ustaw w zakresie deklarowanych skutków regulacji na stosownych formularzach. Marszałek Sejmu będzie musiał w przypadku takiego projektu wystąpić również o opinię w sprawie skutków regulacji. Zmiany zachodzą także w zakresie obowiązku przeprowadzania konsultacji społecznych. Wprowadza się zasadę udostępniania projektów wszystkich ustaw w systemie informacyjnym Sejmu z terminem do zgłaszania uwag. Konsultacje te będą przeprowadzane w systemie teleinformatycznym. Generalnie projekt zakłada ograniczenie tzw. przyspieszonych procedur ustawodawczych, które będą mogły być stosowane na uzasadniony wniosek i po zgodzie Sejmu wyrażonej bezwzględną większością głosów.

    Poza tym z Krajowego Planu Odbudowy wynikają inne zmiany, takie jak uzasadnienie poprawek zgłaszanych zarówno w fazie komisyjnej, jak i w trakcie drugiego czytania, zamieszczanie w systemie informacyjnym Sejmu tekstów poprawek z uzasadnieniami i podniesienie rangi wysłuchania publicznego poprzez obowiązek przedstawienia stanowiska przez wnioskodawcę projektu względem wystąpień podmiotów biorących udział w wysłuchaniu publicznym, mając na uwadze zwiększenie transparentności procesu legislacyjnego, co sprzyja zwiększaniu jakości stanowionego prawa.

    Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga będzie popierać proponowane zmiany w Regulaminie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, niemniej jednak mamy pewne wątpliwości czy obawy dotyczące tego, czy te nowe regulacje, szczególnie te dotyczące uzasadniania poprawek i wskazywania ich celu zarówno w fazie komisyjnej, jak i w trakcie drugiego czytania, nie spowodują problemów, czy w toku ich stosowania nie będą nastręczały pewnych proceduralnych i formalnych trudności posłom formułującym te poprawki. Będzie to zupełnie, krańcowo inne rozwiązanie niż te procedury, które mamy do tej pory. Rozumiem, że należy, również poprzez zmianę regulaminu, unikać takich zachowań, wręcz blokować takie zachowania czy sytuacje jak ta pamiętna, kiedy pan poseł Marek Suski szybko zgłosił poprawkę dotyczącą odległości wiatraków od zabudowań. Zgadzamy się z tym, że takie sytuacje nie mogą mieć miejsca, natomiast my idziemy w krańcowo drugą stronę. Naszym zdaniem nie możemy przechodzić ze skrajności w skrajność. Myślę, że stosowanie tych przepisów będzie potem monitorowane przez nas wszystkich. Ewentualnie podejmiemy jakieś stosowne zmiany w późniejszym czasie, jeżeli, tak jak powiedziałem, stosowanie tych przepisów będzie nastręczać pewnych trudności. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia