10. kadencja, 17. posiedzenie, 2. dzień (12-09-2024)

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Takie analizy były prowadzone, natomiast prawda jest taka, że nasi polscy lotnicy mieli na to po prostu bardzo mało czasu. To nie jest wina wojska, to nie jest też wina Agencji Uzbrojenia. To jest wina decydentów, którzy uznają, że w bardzo krótkim czasie trzeba mieć efekt swoich działań. Wszyscy rozumieją, że czas jest wyjątkowy, ale bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, gdyby szereg negocjacji, które dotyczą modernizacji polskiego wojska, mógł nastąpić, zanim wybuchła wojna w Ukrainie. Naprawdę bylibyśmy w innym miejscu. Ale skoro przez wiele lat wiele procesów stało w miejscu, to wtedy kiedy usłyszano, że de facto za polską granicą wybuchają bomby, zdecydowano o tym, że bardzo szybko trzeba dokonać szybkich zakupów. I to są efekty tego, że przez wiele lat modernizacja polskiego wojska stała. Jest na sali pan były minister Macierewicz. Przecież pan minister Macierewicz wstrzymał np. zakup mundurów dla polskiego wojska na 2 lata - ukompletowanie spadło do 40%.

    (Poseł Antoni Macierewicz: Przecież to kłamstwo.)

    (Poseł Andrzej Szewiński: Kłamie to pan i panu za to płacą.)

    (Poseł Antoni Macierewicz: Co za bezczelność.)

    Jak można było nie kupować mundurów dla polskich żołnierzy? Pan minister Macierewicz o kilka lat opóźnił zakup patriotów dla Polski. My dzisiaj mamy jedną baterię systemu Patriot. Na tym etapie mielibyśmy pewnie już cztery. Przecież to są elementy, które są faktem, to są sprawy, które są dość oczywiste.

    (Poseł Antoni Macierewicz: Faktem są pana kłamstwa.)

    Jeżeli chodzi o kwestie...

    Prosiłbym, żeby pan Macierewicz nie krzyczał.

    Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Bardzo proszę umożliwić ministrowi wystąpienie.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk:

    Generalnie wolałbym, żebyśmy opierali się na faktach, i te fakty przedstawiamy krok po kroku, wreszcie możemy to robić, a dokumenty bronią się w tej sprawie same.

    (Poseł Antoni Macierewicz: No pan się nie obroni.)

    Jeżeli chodzi o modernizację samolotu FA-50, modernizacja będzie też przeprowadzona w takim sensie, że wersja Gap Filler będzie za kilka lat doprowadzona do wersji PL.

    Mam nadzieję, że ten kontrakt będziemy mogli w pełni uratować, bo pracują nad tym dziesiątki ludzi. Bardzo dziękuję Wojsku Polskiemu, Agencji Uzbrojenia, osobiście panu ministrowi Bejdzie, który tym tematem się zajmuje, ale też departament infrastruktury wojskowej, naprawdę wiele osób stara się ten kontrakt uratować. My dzisiaj oczekujemy także współpracy ze strony Korei, pomocy w tym zakresie ze strony Ameryki, dlatego że Stany Zjednoczone muszą wyrazić zgodę na elementy, które wiążą się z uzbrojeniem tego samolotu. To jest dzisiaj przedmiot negocjacji. Ale naprawdę bardzo ciężko negocjuje się po zawarciu kontraktu. To jest coś nieprawdopodobnego, ile spraw musi być dzisiaj przedmiotem negocjacji, już po zawarciu umowy.

    Na koniec powiem tyle (Dzwonek), że zwrócimy się do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie dogłębnej analizy tego kontraktu w zakresie samych decydentów, tzn. w zakresie decyzji o tym, żeby kupić samolot szkolno-bojowy, do którego w pierwszej kolejności nie kupuje się uzbrojenia, nie myśli się o tym. Dzisiaj jesteśmy na etapie, kiedy tego uzbrojenia nie ma, i naprawdę cały świat jest obecnie zaangażowany w to, żeby pomóc nam uzyskać uzbrojenie do tych samolotów, dlatego że chcemy, żeby te samoloty na pewnym etapie weszły w dyżury bojowe. Dzisiaj to jest zagrożone, dzisiaj ten kontrakt w dużej mierze jest zagrożony przez złe negocjacje, przez to, że ministrowie wybierali konferencje prasowe zamiast pracy merytorycznej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia