10. kadencja, 17. posiedzenie, 2. dzień (12-09-2024)

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Maria Koc:

    Bardzo dziękuję, panie marszałku.

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W ostatnim czasie premier Donald Tusk i minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedzieli zastosowanie wobec sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2018 r. instytucji czynnego żalu - instytucji znanej nam przecież z czasów stalinowskich, z czasów stanu wojennego, kiedy to ówczesna władza wymagała od sędziów kajania się i podpisywania lojalek. Wiele dokumentów na ten temat jest w Instytucie Pamięci Narodowej.

    Mam pytanie: W oparciu o jakie podstawy prawne, zapisy w konstytucji i w ustawach, premier i minister sprawiedliwości zapowiedzieli weryfikację sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej? Na jakiej podstawie ci sędziowie mają się poddać procedurze wyrażenia czynnego żalu? Skąd u premiera i ministra sprawiedliwości takie pomysły rodem z głębokiej komuny?

    Szanowni państwo, to jest uwłaczające nie tylko sędziom, ale też przecież nam, obywatelom. Czy premierowi i ministrowi znany jest art. 180 Konstytucji RP, który mówi wprost o tym, że sędziowie są nieusuwalni? Dlaczego nie podważacie państwo statusu sędziów zaprzysiężonych w czasach komuny, do 1989 r., a podważacie status sędziów zaprzysiężonych teraz? Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia