10. kadencja, 17. posiedzenie, 2. dzień (12-09-2024)

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Robert Kropiwnicki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Otóż dziękuję za to pytanie, ale też warto przypomnieć fakty, panie przewodniczący. Jak dobrze pamiętam, podpieram się też materiałami z Internetu, w maju 2015 r. grupa kapitałowa PZU podpisała umowę na zakup udziałów czy akcji w banku Alior.

    (Poseł Krystyna Skowrońska: Proszę bardzo.)

    (Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Finalizowane to było za rządów Prawa i Sprawiedliwości.)

    (Poseł Krystyna Skowrońska: Nieprawda.)

    Więc to chyba nie Beata Szydło była wtedy premierem, a Ewa Kopacz, o ile doprze pamiętam. (Oklaski)

    Ale przejdźmy do faktów. Warto też czytać ze zrozumieniem dokumenty, a zwłaszcza wywiady. Trochę się martwię o to, że pan przewodniczący mówi, że z wywiadu, wynika, że to jest problematyczne, podkłada własne intencje, bo to jest absolutnie nadużycie i nadinterpretacja.

    (Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Panie ministrze, trzeba było dokładnie przeczytać.)

    Nie padło żadne słowo. Proszę powiedzieć, w którym miejscu padła zapowiedź sprzedaży czy wyprzedaży, jak wy robiliście. Bo przypomnę, jak wyprzedaliście Lotos, jak wyprzedawaliście polski majątek właśnie w ręce Arabów... (Oklaski)

    (Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Teraz pan się grubo myli.)

    ...w jaki sposób zatrudnialiście swoje rodziny właśnie w tych bankach, które zostały kupione za pieniądze Polaków, po to, żeby wzmocnić udziały Polski w sektorze bankowym. Wy robiliście wszystko, żeby to zawłaszczyć właściwie przez te lata i to była makabryczna sytuacja. To jest oczywiście jeden z problemów, który mógł mieć na myśli minister Jaworowski, ale nie padło nigdzie ani jedno słowo o sprzedaży. To jest bardzo istotne i to będziemy podkreślać z całą mocą. Nie ma zamiaru sprzedaży żadnego z banków. Być może to wy mieliście taki plan, tak jak zrobiliście z Lotosem, jak robiliście ze stacjami Lotosu, jak wpuściliście do rafinerii Arabów, którzy teraz robią konkurencję dla Orlenu. To była kwintesencja waszych interesów. (Oklaski) Czyli dzisiaj Saudi Aramco robi konkurencję, oferując stacjom benzynowym również paliwo. Nie było konkurencji, a teraz jest, i Orlen jest w dużo trudniejszej sytuacji, bo...

    (Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Chciała tego Unia Europejska.)

    Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Panie pośle, jak pan zabierał głos, to minister Kropiwnicki siedział cicho.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Robert Kropiwnicki:

    To jest wasza zdolność do robienia interesów. Więc jak wy widzicie problemy, to myślicie o sprzedaży, bo być może taki mieliście plan. Nie mamy takiego planu i nigdzie nie padła żadna tego typu zapowiedź.

    Dla porządku warto jeszcze powiedzieć i przypomnieć państwu, że ład korporacyjny jest jednoznaczny. To zarząd przygotowuje strategię, akceptuje ją rada nadzorcza i walne zgromadzenie, w którym minister jest reprezentowany akcjami na poziomie ok. 34%, więc to nie minister decyduje o strategii bezpośrednio, tę strategię przygotowują eksperci, przygotowuje spółka, tak żeby osiągać efekt synergii i żeby jak najwięcej było korzyści tak naprawdę z posiadania tych banków, a nie chodzi o to, żeby je sprzedawać. To naprawdę jest jakieś durdum-fiksum. Próbujecie straszyć Polaków, próbujecie straszyć wasz elektorat. Tylko tyle wam zostało. Ale naprawdę rozliczenia trwają. Pozwy czy zawiadomienia do prokuratury idą, za chwilkę będą, jak myślę, akty oskarżenia szły. I to dotyczy właśnie tych waszych orłów biznesu, których instalowaliście w spółkach Skarbu Państwa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Głos z sali: Nie było o czym mówić.)


Przebieg posiedzenia