10. kadencja, 17. posiedzenie, 2. dzień (12-09-2024)
9. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Pośle! Słucham bardzo dokładnie. Danych za lata 2021 i 2022 niestety nie podam, ponieważ nie mam ich przygotowanych, natomiast za 2023 r. oczywiście mogę podać. Jeżeli pan poseł sobie życzy, odpowiemy na piśmie, podając wcześniejsze dane.
Jeżeli spojrzymy na 2023 r., tzw. zobowiązania cudzoziemców do powrotu dotyczyły 10 215 osób, z czego 2494 podlegało przymusowej realizacji. Co to znaczy przymusowa realizacja? W języku potocznym oznacza deportację. Nie używamy słowa: deportacja, ono nie ma swojej definicji. Jest problem z określeniem, czym jest deportacja, dlatego mamy przymusowe lub dobrowolne powroty. Nazywa się to: realizacja przymusowego lub dobrowolnego powrotu. Natomiast łącznie decyzje zobowiązujące do powrotu zostały zrealizowane wobec 6912 osób, co stanowi 68%, i chciałbym zaznaczyć, że ten wskaźnik jest jednym z wyższych w Europie. Niemcy, Francja i inne państwa mają te wskaźniki na poziomie 30-40% Trochę jest to związane z obywatelstwami, z państwami, z których przybywają, gdyż my bardzo często deportujemy osoby do państw, z którymi mamy umowę o readmisji, ewentualnie do państw Schengen, więc ten wskaźnik wcale nie jest taki niski. Od razu jednak zastrzegam, że tak jest ze względu na obywatelstwa cudzoziemców, którzy w Polsce przebywają.
Teraz naszym zadaniem jest to, żeby doprowadzić do selektywności polityki migracyjnej. Chodzi o to, że jeżeli kogoś wpuszczamy do Polski, to żeby z tym państwem mieć umowę o readmisji lub by obowiązywały takie zasady funkcjonowania, które są opisane w prawie europejskim, żeby była możliwa deportacja, gdy ta osoba popełni jakiekolwiek przestępstwo czy jest po prostu w Polsce niepożądana. Prowadzimy bardzo intensywne rozmowy z kilkoma państwami. Ze względu na to, że to jest też trochę kwestia pewnego zaufania dyplomatycznego, nie mogę o tym do końca powiedzieć, ale mam nadzieję, że do końca roku lub na początku następnego pokażemy całkowicie nową listę państw, z którymi podpiszemy umowy o readmisji, żeby można było te osoby łatwiej z Polski deportować.
Jeśli spojrzymy na 2024 r., to zobowiązaliśmy do powrotu 7696 osób, a ten wskaźnik nam wzrósł do 71%, czyli jest on troszeczkę między...
(Poseł Krzysztof Mulawa: Jednocześnie też ilość dwukrotnie wyższa.)
To jest półrocze, oczywiście nie są to porównywalne dane, bo mamy dane za cały rok i za pół roku, ale w tej pierwszej połowie roku widać pewien dobry trend. To jest też determinacja Straży Granicznej.
(Poseł Krzysztof Mulawa: Panie wiceministrze, to nie jest dobrze, jeżeli dwa razy więcej migrantów zobowiązaliśmy. To nie jest dobry kierunek.)
Tu podziękowania dla Straży Granicznej za działania, które do tego doprowadzają.
I chyba ostatnia kwestia, o którą pytał pan poseł. Szanowny panie pośle, odniosę się do kwestii braku podawania narodowości, bo o to pan też pytał. W Krajowym Systemie Informacyjnym Policji można gromadzić informacje o obywatelstwie i narodowości podejrzanych. Informacja o formalnej i prawnej przynależności do danego państwa jest obligatoryjnie wprowadzana do systemu (Dzwonek), natomiast narodowość jako informacja o przynależności kulturowej, etnicznej lub historycznej, bo tak to jest opisane w prawie, do określonej grupy narodowościowej, właściwie należy powiedzieć: narodowej, jest trudna do ustalenia z tego powodu, że jest tak naprawdę wprowadzana fakultatywnie i jest daną bardzo wrażliwą. Te dane zatem są. Mogę tylko i wyłącznie powiedzieć, że jeśli chodzi o obywatelstwo przestępstw... podejrzanych - nie przestępstw, tylko podejrzanych - o popełnianie przestępstw, najwięcej oczywiście jest Ukraińców i Białorusinów, bo ich po prostu jest w Polsce najwięcej, więc statystycznie to jest chyba oczywiste.
Jeżeli pan poseł sobie życzy, odpowiemy na pytania dotyczące danych statystycznych za lata, o które pan prosił - nie ma żadnego problemu. Mam nadzieję, że na wszystkie pytania odpowiedziałem. Bardzo dziękuję, panie marszałku, szanowni państwo.
Przebieg posiedzenia