10. kadencja, 17. posiedzenie, 2. dzień (12-09-2024)

10. punkt porządku dziennego:

Informacja bieżąca.

Poseł Anna Dąbrowska-Banaszek:

    Panie Marszałku! Pani Minister! W grudniu 2023 r. napisałam interpelację nr 292 w sprawie tzw. wysługi lat i dodatku stażowego skierowaną do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dotychczas nie otrzymałam odpowiedzi, a to już 9 miesięcy. Może dzisiejsza debata pozwoli pani minister odnieść się do spraw, o które pytam.

    W Kodeksie pracy brak definicji stażu pracy. Dlaczego? Czym jest więc staż pracy? Można go określić jako łączny czas zatrudnienia, czyli czas, w którym pracujący pozostawał w stosunku pracy, wykonując ją na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę czy samozatrudnienia. Wiemy, że staż ubezpieczeniowy może składać się z okresów zarówno składkowych, jak i nieskładkowych. Należałoby wówczas rozstrzygnąć, w jakiej proporcji te okresy mają do siebie pozostawać, ale to powinno być dookreślone. Wiele osób z powodu braku w Kodeksie pracy tej definicji jest pokrzywdzonych. Zapowiadany projekt budzi nadzieję.

    Moje pytania brzmią: Czy pojawi się definicja stażu pracy w Kodeksie pracy? (Dzwonek) Czy osoby samozatrudniające się będą uwzględnione w tej definicji? Czy wystarczy potwierdzenie wpłat do ZUS? Kiedy pojawi się stanowisko Rady Ministrów odnośnie do projektów ustaw o emeryturach stażowych: obywatelskiego projektu ustawy, druk nr 27, i poselskiego projektu, druk nr 187? Czy będziemy procedować nad tymi ustawami?

    Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję serdecznie.

    Poseł Anna Dąbrowska-Banaszek:

    76% osób ankietowanych popiera emerytury stażowe. Statystyki pokazują, że każdy kolejny rok, w którym nie wprowadzamy emerytur stażowych, to kolejne 100 tys. obywateli, którzy bezpowrotnie tracą możliwość uzyskania tego świadczenia. Proszę o odpowiedź na te pytania.


Przebieg posiedzenia