10. kadencja, 17. posiedzenie, 2. dzień (12-09-2024)

14. punkt porządku dziennego:

Informacja o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2023 roku wraz ze sprawozdaniem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druki nr 450 i 509).

Poseł Mateusz Bochenek:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Trudno nie rozpocząć od pytania, gdzie jest aktualnie pani przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, która powinna być tutaj, na sali i słuchać pytań, jakie kierują do niej parlamentarzyści.

    (Głos z sali: Gdzie jest minister?)

    Niestety nie jest obecna. Stąd też moje pytanie: Gdzie się znajduje i dlaczego nie ma jej tutaj, na sali? Jeżeli ta odpowiedź nie padnie za chwilę, to proszę, aby została udzielona na piśmie.

    Państwo doskonale wiecie o tym, że członkowie Krajowej Rady Sądownictwa wybrani zarówno przez Sejm, jak i przez Senat zostali wyłonieni w sposób prawidłowy, i wiecie także doskonale o tym, że władza ustawodawcza nie powinna zastępować władzy sądowniczej w procesie wyboru przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa.

    A jak traktujecie trójpodział władzy (Dzwonek), świadczy chociażby przykład pana Cichockiego, który, jak wiemy, otrzymał propozycję wejścia do neo-KRS-u...

    Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pan poseł Witold Tumanowicz, Konfederacja.

    Poseł Mateusz Bochenek:

    Ostatnie zdanie, panie marszałku.

    ...i sam powiedział, że ta propozycja padła od przedstawiciela ówczesnej władzy, od Ministerstwa Sprawiedliwości, od pana Łukasza Piebiaka, bo to właśnie w Ministerstwie Sprawiedliwości znajdowało się centrum decyzyjne dotyczące wyboru KRS-u. Z taką patologią będziemy walczyć i taką patologię będziemy niwelować. Bardzo dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia