10. kadencja, 17. posiedzenie, 2. dzień (12-09-2024)
Oświadczenia.
Poseł Anna Dąbrowska-Banaszek:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Dokładnie przed rokiem odbyła się w Markowej beatyfikacja całej 9-osobowej rodziny Ulmów. Kim byli Ulmowie? Józef Ulma pochodził z rodziny chłopskiej, ukończył szkołę rolniczą i wraz z żoną Wiktorią założył nowoczesne gospodarstwo rolne. Hodował pszczoły i jedwabniki, ale znaczne sukcesy odniósł, prowadząc szkółkę drzewek owocowych. Rozpowszechnił wśród sąsiadów praktykę szczepienia jabłoni. W domu Ulmów była biblioteczka, gdzie książki opatrzono ekslibrisem ˝Biblioteka domowa - Józef Ulma˝. Znajdowały się tam publikacje techniczne, ale też dotyczące świata, innych ludów i kultur. Dzięki swojej ciekawości świata i umiejętności Józef skonstruował przydomową elektrownię wiatrową i oświetlał dom elektrycznością. Kolejnym hobby była pasja fotograficzna. Pozostawił ponad 800 fotografii.
Wiktoria Ulma z domu Niemczak uczęszczała na kurs uniwersytetu ludowego. W 1935 r. wyszła za Józefa Ulmę. Ulmowie byli rodzicami siódemki dzieci. Byli ludźmi otwartymi i świadomymi. Zdawali sobie sprawę z okrucieństwa holocaustu.
Kiedy w 1942 r. okupanci rozpoczęli realizację akcji ˝Reinhardt˝, która miała na celu eksterminację Żydów, Józef i Wiktoria przechowywali w swoim domu sąsiadki i znajomych żydowskiego pochodzenia. Za tę pomoc Ulmowie (Dzwonek) stracili życie. Zostali rozstrzelani 24 marca 1944 r.
W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył po śmierci Wiktorię i Józefa Ulmów Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. w Markowej otwarto muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie zagłady. 10 września 2023 r. w Markowej odbyła się msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci włączonych do grona błogosławionych. Miałam zaszczyt uczestniczenia w tym wydarzeniu. Błogosławiona rodzina Ulmów jest dla nas wszystkich przykładem otwartości na potrzeby drugiego człowieka. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia